Elukutseline diginomaad Stewart Rogers: pidev hustle mentaliteet tapab inimesi

Stewart Rogers Tehnopol Startup Inkubaatoril rääkimas.Foto: Tehnopol

Stewart Rogers on tänapäeva tõeline digitaalne nomaad – tal ei ole oma kodu, kogu tema vara mahub ühte kohvrisse ja ta vahetab elukohta keskmiselt iga viie päeva tagant.

Tänapäeva digitaalne nomaad

Järjekorras juba 26. Tehnopol Startup Inkubaatori Networking Night tõi Eestisse paljudel lavadel nime teinud tehnoloogiaettevõtja ning ajakirjaniku Stewart Rogersi, kuid seekord mitte selleks, et kuulda tema õnnestumistest või ka ebaõnnestumistest. Stewart rääkis hoopis startupi ehitamisega kaasnevast varjuküljest, millele tähelepanu pööramata on kerge tasakaalu kaotada.

„Olen enamiku oma elust juhtinud tarkvarafirmasid, mida tänapäeval moodsalt startupideks kutsutakse,“ viskab Stewart muhedat nalja ning miski temas ei reeda, et mees on ka ise elu varjuküljega silmitsi seisnud.

Startupi ehitamise roosa unelm

„Alustasin programmeerimisega juba 7-aastaselt ning mind köitsid arvutimängud. Nii ei olnudki midagi imestada, kui andsin juba 12-aastaselt välja oma esimese arvutimängu. Sealt edasi läks elu üsna minu enda taktikepi all. Ühel hetkel sain aru, et juhin korraga 5 idufirmat, lendan igal aastal 60 000 miili ja sõidan autoga 40 000 miili. Olen tõeliselt rändava eluviisiga ja seetõttu ei tunne ma mingit vajadust oma kodu omada. Kõik, mis mul eluks vaja on, mahub kenasti ühte kohvrisse,“ rääkis Stewart oma üsna ebaharilikust eluviisist.

Tema sõnul on enamike inimeste meelest selline eluviis täielik hullumeelsus ja nad ei suuda sageli päriselt mõista, kuidas sellist elu on üldse võimalik elada.

Justkui sellest kõigest veel vähe oleks, leiab Stewart aega tegeleda ka 5 kogukondliku projektiga, kirjutada korraga kolme raamatut ning kuna ta on ka muusik, on tema kindel soov veel sellel aastal anda välja ka oma album.

“Tavaliselt alustame startupiga, sest tahame lahendada mõnda probleemi, mis ühiskonnas on. Meid tõukab tagant kirg ja ma tahame nii mitmel põhjusel, et kogu ettevõtmine õnnestuks. Ka teised eeldavad, et kui ehitame midagi, mille suhtes oleme kirglikud ja lahendame mingit suurt probleemi, siis oleme automaatselt õnnelikud. Kes meist ei kuuleks pidevalt ja ei näeks sotsiaalmeediast, kuidas startupi tegemine on äge ja kõik on seda tehes õnnelikud,” kirjeldab Stewart.

Karm reaalsus

Kui kellegi elu üldse tundub hektiline ja liiga kiire tempoga, siis on seda Stewarti elu. Ometi on mees justkui vana rahu ise, kuid ta ütleb, et see pole alati nii olnud.

„Kui sain teada, et minu isa peab võitlust vähiga, laastas see mind korralikult. Ma ei osanud ühel hetkel enam kõigega hakkama saada ja olin väga sügavas mustas augus,“ kirjeldas mees oma süngemaid päevi, kui töö ja eraelu pinged segunesid.

„2018. aastal kaotasin igal kuul, väljaarvatud detsember, ühe oma headest sõpradest tehnoloogiaettevõtluses, sest nad tegid enesetapu. Kaotasin kokku 11 head sõpra,“ võtab Stewart kokku karmi reaalsuse.

Tema sõnul ei pöörata edulugude tuhinas nende keskel olevatele inimestele piisavalt tähelepanu ja ka asutajad ise ei tegele piisavalt probleemide ennetamisega. „Kui n-ö tavaliste inimeste hulgas on 18% vaimse probleemiga inimesi, siis tehnoloogiamaailmas on asutajatel 2 korda kõrgem tõenäosus enesetapuks, 3 korda suurem tõenäosus tarbida sõltuvusaineid ja 10 korda kõrgem tõenäosuses bipolaarsuseks,“ toob Stewart välja hoiatava statistika.

Baltikum juhib eriti nukrat pingerida: enesetappude arvult on Leedu maailmas esikohal, Läti 10ndal ja Eesti 16ndal positsioonil. On põhjust muret tunda!

Tema sõnul ei saa paljud idufirmade asutajad ettevõtte algusaegadel näiteks endale palka maksta ja loomulikult tekitab see palju stressi. „Sa ehitad üles imelist ettevõtet, mis muudab inimeste elu nii palju mugavamaks, aga ei saa endale isegi palka maksta ja oma perele midagi lubada – oled tihtipeale hoopis ülalpeetav. Sealjuures kõik eeldavad, et töötaksime veel rohkem. Sa tead või vähemalt oled kuulnud, kuidas kõik sinu ümber töötavad väga palju, et tuua toode kiirelt turule ja see paneb ka sind seda käitumismustrit kopeerima,“ selgitab Stewart.

„Kõige hullem on see, et paljud asutajad eeldavad ka startupis töötavatelt inimestelt ebanormaalset pingutust, öeldes, et kui nad ei panusta 15 tundi päevas, siis ei ole neid vaja. Kas saab olla midagi veel ebanormaalsemat, kui kohelda oma inimesi nii? Seda probleemi toidavad ka riskikapitalistid, kes eeldavad, et asutajad töötavadki 15 tundi päevas ja nii 7 päeva nädalas. Tahetakse, et inimesed töötaksid palju, mitte ei töötaks targalt. Nii põlevad kõik kiirelt läbi,“ hoiatab Stewart.

Hustle mentaliteet peab lõppema!

Pidev hustle mentaliteet teeb probleemi veel suuremaks. „Kui soovitate inimesetel pidevalt hustle’ida, siis palun lõpetage see, sest see tapab inimesi,“ ütleb Stewart rahulikult ent vägagi tõsisel toonil. „Me peame kollektiivselt tegema midagi, et seda peatada,“ on ta veendunud.

Stewart toob välja 7 lihtsat sammu, et enda vaimset tasakaalu leida ja hoida:

  1. Võta üks samm tagasi ja hinga rahulikult.
  2. Mine välja ja tööta teises keskkonnas – soovitavalt pargis või looduses. Veel parem, kui lähed välja ja EI TEE tööd. See teeb sind palju loovamaks. Sellel sajandil on loovus kõige suurem väärtus. Kui sa tahad teiste seast välja paista – nii ettevõtte kui ka inimesena – siis ole erinev ja kasuta oma loovust.
  3. Liiguta ennast, ole aktiivne ja ära ole pidevalt ekraani taga. Tegele jooga, rattasõidu või jooksmisega, oluline on lihtsalt, et liigutad ennast. Muuda keskkonda ja ka töö läheb kiiremini.
  4. Tegele korraga ühe asjaga – lihtne tõde, mida rööprähklemise ajastul kipuvad paljud unustama.
  5. Mediteeri regulaarselt – tee seda iseseisvalt või kasuta näiteks mõnda äppi.
  6. Ära muretse asjade pärast, mis on juba juhtunud, sest neid ei saa enam muuta. See on ajaraiskamine.
  7. Mängi regulaarselt. Mängimine on väga oluline, aga suureks saades me seda enam hästi ei oska. Meile öeldakse, et oma sisemine laps tuleb kõrvale lükata ja käituda täiskasvanuna, aga tegelikult tuleb lihtsalt uued mängud avastada.

Vaata ka pilte Networking Night #26 ürituselt, kus Steward Rogers esines SIIT.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla