Tehnopoli blogi

Kuidas kosmose abil rikkaks saada?

Järjest enam räägitakse kosmosest kui reaalsest ärivõimalusest. Nii nagu internet oli kunagi tõusutrendis olles sadade startuppide kasvulava, on täna kosmose valdkond alus lugematutele ettevõtlikele ideedele.

Olgu selleks globaalne kommunikatsioon, navigeerimine või lihtsalt põllumajandustootjate abistamine toidu paremaks kasvatamiseks. Kosmos pakub lõpmatul hulgal võimalusi ettevõtetele, kes suudavad välja töötada innovaatilisi tehnoloogiaid ja teenuseid.

Kosmosetehnoloogia näited maailmast

Varssavis tegutsev ettevõte PIAP Space on üks nendest, mis kasutab ära Euroopa kasvavat kosmosemajandust. 2017. aastal loodud ettevõte arendab täiustatud robotsüsteeme ja planeetide uurimiseks sõidukeid. Samuti arendab ettevõte haaratsit, mida on tulevikus võimalik kasutada missioonidel orbiidil olevate satelliitide teenindamiseks.

Soome ettevõte Solar Foods, mille juht hiljuti Tehnopoli korraldatud seminari raames Eestit väisas, on leiutanud globaalse toidutööstuse jaoks revolutsioonilise loodusliku valguallika Soleini, mida kasutatakse toidutehnoloogias. See õhu, vee ja elektri abil toodetud proteiin on loodud Soome juhtivate cleantech ekspertide poolt ning põhineb NASA kontseptsioonil. Praeguseks on Solar Foods investoritelt kaasanud juba üle kolme miljoni euro.

Eesti ettevõtetel on võimalik saada toetust

Ka Eestist saab tuua näiteid ettevõtetest, kelle tegevus on just kosmosetehnoloogiaga seotud. Hepta Airborne arendab autonoomseid kaugseiredroone, mida kasutatakse näiteks elektriliinide monitoorimisel, kuna nad suudavad lennata kuni 600 km ja püsida õhus kuni 6 tundi. Neid kasutatakse eesmärgiga tulevikus ise defekte tuvastada ja nendest märku anda – lõpptarbijale tähendab see vähem elektrikatkestusi ja madalamat hinda.

Koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga pakutakse meeskonnale võimalusi testida enda tehnoloogiat rahvusvahelistel katsepolügoonidel ning leida selle rakendamise võimalusi ka kosmosevaldkonnas.

„Eesti peaks võtma tugevama positsiooni ESA liikmesriigina uute kosmosevaldkonna äride kasvatamisel. Selleks on palju võimalusi. Saab kasutada ESA välja töötatud patente, teadmist, oskust ja ressurssi. Tuge pakuvad selleks ESA inkubatsioonikeskused üle Euroopa, ka siin Tallinnas ja Tartus. Mõlemad linnad investeerivad läbi arendustoetuse teadmismahuka ettevõtluse arendamisse,” ütles Tehnopol Startup Inkubaatori juht Martin Goroško, kes juhib ka Euroopa Kosmoseagentuuri Äriinkubatsiooni (ESA BIC) Tallinnas.

Tallinna linna, Tartu Teaduspargi, Teaduspargi Tehnopol, Tartu linna, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Observatooriumi ja Kredexi koostööna saavad lennukate ideedega startupid nii rahalist toetust kui ka mentorlust arendustegevuseks.

„Tallinn peab nutika ettevõtluse toetamist ja kõrgtehnoloogilist innovatsiooni väga oluliseks. Seetõttu olemegi koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga toetanud ka kosmosevaldkonna äriinkubaatorit, millest on juba täna kasvanud välja mitmeid suure potentsiaaliga ettevõtteid,“ ütles Tallinna Ettevõtlusameti Ettevõtluse arendamise osakonna juhataja Jaanus Vahesalu.

Eesti startupid saavad oma toote või teenuse arendamiseks kandideerida Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti (ESA BIC Estonia) äriinkubaatorisse ja saada 50 000 euro suurune arendustoetus. Kosmose äriinkubaatori sügisesse vastuvõtuvooru on võimalik avaldusi esitada kuni 7. novembrini siin.

Rohkem infot ESA BIC Eesti kohta loe siit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.