Kuidas ringmajanduse mudel looduse ja ettevõtluse omavahel seob?

Tehnopol kutsub 18.-20. oktoobril häkatonile!

Järjest kasvava inimeste arvu tõttu on keskkonna jätkusuutlikkus oluline teema, sest  loodusressursid kahanevad kiiremini kui need jõuavad taastuda. Järjest populaarsem ringmajanduse mudel paneb rõhku aga mittebioloogiliste ressursside ja materjalide taas- ja korduvkasutamisele.

Toodete kokku kogumine nende eluea lõpus võimaldab neid kasutada uute toodete valmistamiseks ning selliselt kujunebki välja tööstuslik ökosüsteem, mille abil on võimalik vähendada jäätmeid.

Tehnopoli rohetehnoloogia valdkonna juht Ragmar Saksing leiab, et ringmajanduses on oluline ümber mõtestada kogu tootmine. “Tihti ei mõelda sellele, mis saab tootest pärast selle müüki või kui selle eluiga on lõppenud. Rohelise tehnoloogia kasutamine tähendab aga tootmise ülesehitamist arvestades tervet tsüklit, toote loomisest kuni selle eluea lõpuni. Looduses pole sellist asja nagu jääk, sest kõik on tooraine. See võiks ka tootmises nii olla,” selgitas Saksing.

“Ringmajandus on nutikas majandusmudel, mida rakendades võidavad nii ettevõtted, riik, inimesed kui ka keskkond. Ringmajanduse heaks näiteks on see, kuidas looduses protsessid toimuvad. Puu kasvatab endale kevadel lehed, sügisel need langevad ning muutuvad huumuseks, mis on toitaineteks sellele samale puule, et järgmisel kevadel saaks kogu ring uuesti toimida.

Kogu protsessi juures ei teki ühtegi jääki. Sellise põhimõtte järgi peaks toimima kogu majandus: alates toote kontseptsiooni ja disaini loomisest lõpetades sellega, mis saab pärast toote eluea lõppu,” toob näite Kaisa Hansen, Mektory uusettevõtluse juht ning rohestartupi CompAct asutaja.

“Kui me räägime müügist klienditeeninduse kontekstis, siis on järelmüügil suur tähtsus. Kui ettevõte kaotab huvi oma kliendi vastu pärast toote või teenuse ostu, siis ei ole see just parim strateegia. Sama mõtteviisi võiks rakendada tootmises,” lisas Saksing.

Ringmajanduse teemadega saab lähemalt tutvuda juba 18.-20. oktoobril toimuval suurejoonelisel ringmajanduse häkatonil, kuhu tulevad oma mõtteid ja ideid jagama rohevaldkonna eksperdid.

See on Sinu võimalus kohtuda mõttekaaslastega, lahendada ettevõtete reaalseid probleeme parimate mentorite ja ekspertide juhendamisel ning võita lahedaid auhindu. Oodatud on Eesti kõrgharidusasutuste, ülikoolide ja rakenduskõrgkoolide tudengid, aga ka kõik teised ringmajanduse huvilised!

Miks osaleda?

1) Võimalus kohtuda mõttekaaslaste ja teiste inspireerivate inimestega, kellest võivad saada Sinu eluaegsed sõbrad või tulevased äripartnerid.

2) Ringmajandus on jätkusuutliku ettevõtluse tulevik. Saad teada, mida vajad selles valdkonnas edasi liikumiseks ja reaalsete  tuleviku väljakutsete lahendamiseks.

3) Tööta 48 tundi nagu startup. Saad tutvuda ainulaadse 270- kraadise Videal ScreenX panoraamsaali ja uue Innovatsiooni HUBiga.

Häkatoni lõpus valib rahvusvaheline žürii välja 10 ideed, keda ootavad kasvu ja skaleerimise töötoad Soomes (Haaga-Helia University of Applied Sciences) ja Riias (Stockholm School of Economics in Riga ning Tehnopoli poolt korraldatud inkubatsiooniprogramm Eestis.

Organisatsioonid osalevad NOCCA (Novel Opportinities for new Company Creation and Accelerated growth) projektis, mille eesmärk on luua uusi lahendusi jätkusuutlikuks arenguks, heitmete vähendamiseks ja vananevale põlvkonnale uute teenuste loomiseks.

Veel jõuad! Registreeru siinhttps://forms.gle/2hKrPjVvWJaRmZWT8

Parandagem seda, mis on purunenud ning kasutagem taastootmiseks seda, mida ei saa parandada!

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla