Maailmas ainulaadse geeniteadusel põhineva mobiilirakenduse loonud Geneto alustas rahakaasamisringi

Geneto ühendab geeniteaduse toitumis- ja liikumissoovitustega ning läbi mobiilirakenduse aidatakse klientidel kaalu langetada, tervislikumalt toituda ning vältida elustiilist tingitud haigusi (nt II tüübi diabeet).Foto: Tehnopol

Connected Health klastri liige, Eesti ettevõte Geneto alustas hiljuti Funderbeamis rahakaasamisringi, mille eesmärgiks on koguda kuni 600 000 eurot uutele turgudele sisenemiseks ja tootearenduseks. Nende loodud mobiilirakendus ühendab geeniteaduse toitumis- ja liikumisnõuannetega, panustades seeläbi haiguste ennetamisse ja inimeste eluea pikenemisse.

Idee sündis paari aasta eest koostöös ettevõtetega Mooncascade ja Sports Gene. Ettevõtte tegevjuht ja kaasasutaja Jaak Sarv oli oma kehakaaluga kimpus ja otsis sellele lahendust. Tarkvara ettevõte Mooncascade ja Tartu teadlaste ning ettevõtjate asutatud Sports Gene olid parajasti uute tehnoloogiliste arenduste otsinguil.

“Kõik klotsid said kokku ja hakkasime ühist äppi looma,” sõnas Jaak Sarv. Eesti turul on toodet ehitatud koos Elisaga ja ühise teenuse nimeks on Elustiil. Täistootega, kuhu kuulub ka geenitest, tuli ettevõte välja 2020. aasta novembris.

Pikema ja õnnelikuma elu nimel

Geneto eesmärk kõlab võrdlemisi lihtsalt: aidata inimestel elada kauem ja õnnelikumalt. See, kuidas nad soovivad selleni jõuda, kõlab aga tunduvalt keerulisemalt.

Geneto ühendab geeniteaduse toitumis- ja liikumissoovitustega ning läbi mobiilirakenduse aidatakse klientidel kaalu langetada, tervislikumalt toituda ning vältida elustiilist tingitud haigusi (nt II tüübi diabeet). “Tänapäeva geneetika pole enam laboriteadus. Tänapäeva geneetika on suurtest tervist puudutavatest andmehulkadest mustrite leidmine, mille abil saab riske ette ennustada ja inimese kohta midagi öelda, mida muidu silmaga pole näha. Meie näeme inimese sisse,” ütles Jaak Sarv.

“Geeniteadus aitab inimesel paremini oma keha tundma õppida ja saada teada, millised on tema nõrkused ning tugevused. Ühtlasi saab geeniteaduse abil määrata kindlaks elustiili haiguste riski. Enda geneetiliste elustiilihaiguste riski teada saamine annab inimesele lisamotivatsiooni elustiilimuutuse ellu viimiseks. Meie lahendus võtab inimese geneetilist profiili arvesse ja annab talle just tema kehale sobivaid toitumis- ning liikumissoovitusi elustiili muutmiseks.”

Geneto näol on tegemist maailmas ainulaadse lahendusega, sest varem pole loodud sellist rakendust, mis ühendaks geenitesti toitumis- ja liikumisrakendusega. Sarve sõnul on küll mõned analoogid, aga need jäävad Genetole alla kas toitumise poolega või siis on teaduse pool oluliselt nõrgem. “Kasutame polügeenseid riskiskoore, mis võtavad arvesse tuhandeid erinevaid geneetilisi variante inimese genoomis. Sellisel tasemel teadust teevad väga vähesed ettevõtted maailmas,” nentis Jaak Sarv.

Geneto tegevjuht ja kaasasutaja Jaak Sarv.Foto: Tehnopol

Viivad geeniandmed inimesteni

Geneto on üks neist vähestest, mis viib Eesti teadlaste pikaajalise töö – Geenivaramu kogutud andmed ja geeniteadlaste teadmised – reaalselt inimesteni. “Ühest küljest jõuab see info inimesteni ka läbi meditsiinisüsteemi, sest need andmed jõuavad perearstideni, aga meie panustame haiguste ennetamisse, et inimene üleüldse ei peaks haigustega perearsti poole pöörduma. Soovime vähendada meditsiinisüsteemi koormust ja aidata ennetada haigusi,” ütles Jaak Sarv.

Tema sõnul on arstidelt tulnud tagasiside olnud positiivne: “Perearstid ei tahagi tegeleda sellega, et ülekaalulistele inimestele toitumisnõuandeid jagada, nad jätavad hea meelega selle erasektori lahendada.”

Aasta jooksul on kasutajaid kogunenud 1800 ja tagasiside on olnud väga positiivne. Sarve sõnul on umbes kolmandik nende uutest kasutajatest tulnud sõprade soovituste peale. Ka Eesti turul saavutatud finantsnäitajad on tänaseks niivõrd head, et otsustati võtta sihiks välisturud.

Järgmine siht: Suurbritannia, Soome ja Poola

Hetkel on rakendus ainult eestikeelne, järgmisena on plaanis tuua sisse inglise keel ja suunduda Suurbritannia, Soome ning Poola turgudele.

Geneto toitude andmebaasis on praegu umbes 20 000 erinevat toodet, retsepti ja toiduainet, mis on suures osas kasutajate poolt sisestatud. Kvaliteedi tagamiseks on kõik sisestused toitumisnõustaja poolt üle vaadatud. “Usume, et uutele turgudele minnes saame sama protsessiga jätkata – esialgu on valikus kohalikke toite vähe, aga kasutajad teavad ise kõige paremini, mida mõnes piirkonnas süüakse ja sisestavad selle info äppi,” ütles Jaak Sarv.

Hiljuti alustas Geneto Funderbeamis rahakaasamisringi, millega soovitakse kaasata 300 000 kuni 600 000 eurot. Investeeringut kasutatakse välisturgudele sisenemiseks ja tootearenduseks. Sealhulgas on plaanis koostöös Tartu Ülikooli Genoomika Instituudi teadlastega välja töötada uued geneetilised riskiskoorid. Oma investeerimishuvi saab märkida kuni 10. novembrini.

Geneto on Connected Health klastri liige. Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks.