Tehnopol Startup Inkubaator avas iduettevõtetele ukse Euroopa turgudele

Tehnopol viis üle 40 iduettevõtte avastama 5 riigi turge ning küsima Silicon Valley ettevõtjatelt väärtuslikke teadmisi, kuidas muuta idufirmad globaalseteks tegijateks.Foto: Tehnopol  

Tehnopol Startup Inkubaator viis Scale-up Championsi projekti raames Eesti süvatehnoloogia idufirmad kokku rahvusvaheliste investorite, ettevõtete ja mentoritega, et aidata neil laieneda nelja erinevasse riiki ning luua uusi asjakohaseid kontakte.

Uutele turgudele sisenemine ei pruugi olla valutu protsess. Kui aga ühendada praktilised kogemused ja värsked valdkonna uuendused, võib see protsess olla palju lihtsam. Kõige lootustandvamad tiimid, kes arendavad robootika, tehisintellekti, targa linna või muid tehnoloogilisi lahendusi, liitusid Scale-up Championsi raames korraldatud tuuriga, mis viis neid läbi Hispaania, Taani, Leedu, Poola ja Eesti ning tutvustas nende riikide turge. Kuidas see kõik läks? 

Usalduses peitub võti

Alustame numbritest: 40+ iduettevõtet avastasid 5 riigi turge ning said Silicon Valley ettevõtjatelt väärtuslikke teadmisi, kuidas muuta idufirmad globaalseteks tegijateks.  

Asutajad jälgivad reeglit, et kui sa tunned turgu, siis sa ilmselt ei tee samu vigu, mida su konkurendid on juba teinud. Kohalikud partnerid saavad aidata ka sidemete loomisel, mis aitab tulevikus kliente leida ja usaldust kasvatada – kõik need tegurid aitavad kergemini uuel turul kanda kinnitada. 

“Kasvuettevõtete jaoks on väga oluline leida oma koht rahvusvahelisel turul ja olla kursis sellega, millised konkurendid seal ees ootavad. Seega aitab teadmiste jagamine kohalike turgude osas (siseinfo, soovitused, ettevalmistused jne) ettevõtetel oma kasvuks paremini valmistuda, vähendades riske ja kulusid,” ütles Scale-up Championsi projekti partner, Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai. 

Alguspunkt: Hispaania

Scale-up Championsi tuur sai alguse märtsi lõpus ja esimeseks sihtkohaks oli Hispaania. La Salle Technova Barcelona innovatsiooni kogukond kutsus startupid külla, et lähemalt tutvuda deeptech ehk süvatehnoloogia maastikuga.

Ettevõtted said tutvustada oma ideed rahvusvahelisel “Advanced Factories” expo laval ja kohtuda teadmusmahukate kogukodadega üle maailma, et arutada valdkonna uusi võimalusi ja seda, kuidas seljatada senised väljakutsed, mis on esile kerkinud pandeemia ja geopoliitika ebstabiilsuse tõttu. 

Kohtumine Silicon Valley ekspertidega

Järgmine sihtkoht oli Leedu, kus start-upid tutvusid kohaliku innovatsioonikogukonnaga ja arutati finantstehnoloogia ning teadussõbralike ärikeskkondade üle.

Start-uppide asutajad üle Euroopa said oma idufirmade tugevused ja rahvusvahelisteks turgudeks valmisoleku proovile panna koolitusel, mille viisid läbi Silicon Valley eksperdid. 

Rohetehnoloogia keskused ja nihe jätkusuutlikkuse suunas

Mai alguses külastasid Scale-up Championsi tiimid Taanit, kus Eestist pärit idufirma Up Catalyst pälvis parima kihutuskõne auhinna! 

Tiimid külastasid ka DTU Skylab Innovation Hubi, kus startupid teevad koostööd teadus- ja arendusüksustega. Keskus propageerib innovatsioonile avatud kultuuri ja töökeskkonda, kus on soodne arendada roboteid, mida saab kasutada hariduslikul eesmärgil, või luua jätkusuutlikke materjale.

Tuur jätkus väljapool Kopenhaagenit, kus konsultatsioonifirma NIRAS on loonud rohetehnoloogia startuppidele eraldi keskuse. 

Laialdaselt rahastusvõimalusi

Poola deep-tech valdkond areneb jõudsalt, sest neil on selles valdkonnas palju talente, toimub tõhus teadus-arendustöö ning leidub laialdaselt rahastusvõimalusi finantstehnoloogiliste, robootika ja tehisintellekti lahenduste jaoks.

Poznani teadus- ja tehnoloogiapark meelitab ligi korporatsioone ning investoreid, kes jagavad oma teadmisi, kuidas Poolas uuenduslike ideedega algust teha. 

Ettevõtluse energiasuts ükssarvikute maalt

Pole kahtlustki, et Eesti on ükssarvikute poolest Euroopas eririnnas – 1,3 miljoni elanikuga riigis on 10 ükssarvikut.

Scale-up Championsi tuuri raames oli võimalik lähemalt tutvuda neist kõige värskemaga, kelleks on Glia. Lisaks sellele külastati Tehnopoli, Baltikumi suurimat teadusparki ja linnakus asuvat Starship Technologies’i.

Tehnopoli korraldatud Eesti tuuri raames külastasid tiimid ka regiooni suurimat startuppide konverentsi Latitude59. 

Mõju on pikaajaline

“Teadmusmahukad startupid vajavad reeglina rohkem tuge, nad vajavad seda pikaajalisemalt ja nad vajavad suuremaid investeeringuid juba üsna varajases faasis. Investori vaatenurgast on see nagu tundmatus kohas vette hüppamine ja meie aitame seda lõhet investorite ning teadmusmahukate startuppide vahel vähendada, et neil tekiks omavaheline usaldus, mis on kõigi suhete aluseks,” võttis Kadri Tammai projekti kokku. 

Eesti start-uppidest osales projektis 10Lines, mis asub teadus- ja ärilinnakus Tehnopol. 10Lines arendab autonoomseid roboteid, mis teostavad kvaliteetset joonimist.

“Tänu Scale-up Championsi korraldatud tuurile saime hulganisti teadmisi Hispaania turu kohta. See aitab meil paremini valmistuda sellele turule sisenemiseks. Saime infot erineva meetrika kohta erinevatelt organisatsioonidelt ja omavalitsustelt, lisaks sellele ka mitme potentsiaalse kliendi kontakte,” rääkis 10Linesi kaasasutaja Janno Paas. 

Tuuril osales veel ka Unsinkable Robotics Eestist. Nemad arendavad autonoomset platvormi ja nende modulaarne disain võimaldab droonidel teostada erinevaid ülesandeid vee all. Droonid võivad näiteks parandada kalafarmides katkiseid kalavõrke või veealust tehnikat. Tänu sellele saavad kalafarmid raha kokku hoida ja tööde tegemiseks on vähem vaja inimressurssi. 

“Me saime erinevatest töötubadest väärtuslikke teadmisi ja tagasisidet. Üheks meie eesmärgiks oli see, kuidas selgitada teadmusmahukat valdkonda selgemini neile, kes ise selles valdkonnas ei tegutse. Kihutuskõnede harjutamine potentsiaalsete investorite ees oli väga vajalik ning see aitas ka levitada sõna meie tegevuse kohta,” sõnas startupi asutaja Timmu Tollimägi. 

Scale-up Champions on algatus, mille eesmärgiks on aidata innovaatilistel ettevõtetel Euroopa Liidus kasvada ja aidata startuppidel saavutada turgudel edu. Scale-up Champions ühendab omavahel Euroopa erinevaid teadmusmahukaid startup ökosüsteeme ja toetab piiriüleseid tegevusi. Projekti toetab Euroopa Komisjon.   

Mis on DigiPRO ja kes seda teevad? Loe siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kolm korda nädalas

Telli DigiPRO uudiskiri

Kolm korda nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti ja reedeti) spetsiaalne DigiPRO liikmetele tehtud kommenteeritud uudiskiri, et sa midagi olulist maha ei magaks. Iga uudiskirja magnet on meie ajakirjanike kirjutatud pikem artikkel, mis meie arvates võiks selles valdkonnas töötavaid inimesi huvitada ja neile vajalik olla