Tehnopoli blogi

Tehnopoli AI arendusmaraton rahastab 190 000 euroga nelja tehisintellekti projekti 

Tehnopol AI arendusmaraton: Tarmeko Spoon, Leaneast.Foto: Tehnopol

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud tehisintellekti ehk AI arendusmaratonil said oma projektide väljatöötamiseks rahastuse Tarmeko Spoon koostöös Leanestiga, HUUM, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus ja Sporrong Eesti. Kokku investeeritakse pilootprojektidesse 190 000 eurot.  

Maratonil osales 14 meeskonda

Kahepäevasel arendusmaratonil töötasid oma projektidega 14 meeskonda, kelle tööd juhtisid kogenud võtmementorid, tehisintellekti eksperdid ja kiirkursused. Maratoni lõpus esitleti projektiplaani ja töö tulemit ekspertpaneelile, kelle valitud meeskonnad said projekti elluviimiseks ka 70% ulatuses rahastuse.

Kõik maratonil osalenud meeskonnad saavad jätkata projektide arendamist Tehnopoli AI kiirendis. Järgmine AI arendusmaraton leiab aset augustis ja sinna on lisaks tööstusettevõtetele oodatud ka teiste sektorite esindajad. 

Tehisintellekt toob efektiivsuse ja säästu

Tehnopoli äriarendusjuhi Martin Goroško sõnul on Tehnopoli eesmärk toetada maailmamuutvat innovatsiooni ja AI on selgelt innovatsiooni teerajajaks tootmises. Tehisintellekti toel õnnestub ettevõtetel vähendada vigade arvu, tõsta efektiivsust ja säästa raha.

Goroško tunnistas, et alguses olid nad pisut skeptilised, kas tööstusettevõtted üldse tehisintellekti enda protsessides oluliseks peavad ja kas see loob neile väärtust. Arendusmaraton tõestas aga, et tehisintellekti rakendamine on Eesti ettevõtetele vägagi oluline – sooviavaldusi laekus üle 20.

“Tiimid tegid arendusmaratonil väga head tööd ning valisime välja neli rahastuse võitjat, kes saavad AI-põhiseid pilootprojekte ellu viia kogusummas 190 000 euro väärtuses,” sõnas ta. 

Marily Hendrikson, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi andmete ja tehisintellekti nõunik, ütles, et rõõm oli näha, et ettevõtete huvi maratoni vastu oli suur ja et esitatud väljakutsed ning lahendused olid väga põnevad.

“Me oleme praegu riigina unikaalses positsioonis, sest proovime samaaegselt käivitada nii digi-, rohe- kui ka innovatsioonipööret. Oma panuse annab kindlasti ka see üritus, mille eesmärgiks on AI rakendamise kiirendamine ja tore on näha, et tööstusettevõtted on niivõrd kõrges valmisolekus nii oma probleemide kui lahendustega,” ütles Hendrikson.

Lisaks Tehnopoli käivitatud AI arendusprogrammile tõi Hendrikson välja erasektorile suunatud tehisintellekti- ja robootikaeskuse AIRE (AI & Robotics Estonia), mis adresseerib tööstusvaldkonda ja toetab arengukiirendust laia spektriga ettevõttes. 

Suurima rahastuse said spooni defektide tuvastamine ja happejääkide taaskasutamine 

Tarmeko Spooni ja Leanesti ühine projekt sai arenduseks 65 000 eurot. Tarmeko Spoon sooviks oma protsessides rakendada AI-d, mis aitaks tuvastada spooni defekte, ennustada spooni kvaliteeti ning selle alusel optimeerida lõikuseid. Tarmeko Spooni tootmisdirektor Jaan Kraav ütles, et arendusmaraton ületas oluliselt nende ootusi.

“Meie ootused olid pigem tagasihoidlikud: tahtsime teha meeskonnaga koostööd ja nii öelda pooleliolevad sabakesed kokku korjata ning enda jaoks plaanid veelgi paremini läbi mõelda. Need kaks päeva olid aga oluliselt kasulikumad kui oskasime oodata.” Järgnevalt plaanitakse sõlmida Leanestiga koostööleping, tellida kaamerad ja planeerida kaamerate paigaldust, seejärel asutakse juba AI-d õpetama.

Kraav soovitas järgmisest arendusmaratonist osa võtta kõigil, kel on plaanis oma ettevõttes AI asutusele võtta: “Teil pole midagi kaotada, ainult võita.”  

Sporrong Eesti sai oma projekti elluviimiseks samuti 65 000 eurot. Sporrongi väljakutse, millega arendusmaratonile tuldi, oli happejääkide taaskasutamine – tegemist on uudse lahendusega ja AI komponent saaks ära teha laborandi töö happejääkide ümbertöötlemisel. Lahenduse väljatöötamisel oli toeks Tartu Ülikool.

Sporrongi juhatuse liige ja tehase juht Tarmo Rannak ütles, et maraton oli nende meeskonnale väga äge väljakutse. “Kogu maratoni korraldus oli super ja loodud olid väga head tingimused, et keskenduda oma idee arendamisele. Siinkohal tahaks suured tänud öelda ka meie mentorile Pirko Konsale ja hindajale Aleksander Miinale, kes suunasid ning esitasid õigeid küsimusi. Kogu maraton oli meie jaoks väga intensiivne, aga me ei kahetse ühtegi minutit sellel osalemisest. Kõigile, kes kahtlevad, kas osaleda, soovitan kindlasti osa võtta,” sõnas Rannak. 

Väiksema rahastuse said oma projektidele HUUM (35 000 eurot) ja Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus (25 000 eurot).  

Arendusmaratonil osalesid väljakutsetega: Yanu, Sporrong Eesti OÜ, Saint Gobain Glass, Hilding Anders Baltic AS, Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus, Tarmeko Spoon, Estiko Plastar, Tiksoja Puidugrupp, Haapsalu Metall, Maxima Eesti OÜ, YEAR AS, Ericsson Eesti, HUUM, Flagmore, Bisly. 

Lahendusi aitasid välja töötada: Tartu Ülikool (IMS labor), Ektaco, Leanest, Tooreal, Thorgate, Alas-Kuul, IMECC, Envelope, MindTitan, Demec CNC, TalTech. 

Järgmine võimalus avaneb augustis

AI arendusmaraton oli osa Tehnopoli AI arenguprogrammist, mis koosneb kokku kahest arendusmaratonist, kahest pilootrahastuse voorust ja AI kiirendiprogrammist. Järgmine arendusmaraton ja pilootrahastuse võimalus on juba käesoleva aasta augustis.

Märtsist-septembrini käivitub AI-keskne kiirendiprogramm ettevõtetele, kes soovivad enda AI lahendusi turule tuua. See on hea võimalus esimesel arendusmaratonil osalejatele, aga ka neile, kes soovivad ennast augusti rahastusvooruks ette valmistada. 

AI kiirendisse, mis alustab juba märtsis, saab kandideerida kuni 28. veebruarini. Täpsem info SIIT.

Skandinaavia ühe suurima teadus- ja ärilinnaku Tehnopol eesmärk on aidata kaasa maailmatasemel tehnoloogiaettevõtete tekkele ja kasvule Eestis ning toetada nende laienemist välisturgudele. Selleks pakutakse terviklikku lahendust ärikinnisvarast kuni vajaduspõhiste äriarendusteenusteni kolmes fookusvaldkonnas: teadmusmahukad tehnoloogiad, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.