Tehnopoli blogi

The Global Hack on läbi, kuid võitjate jaoks teekond alles algab

12 000+ osalejat rohkem kui 98 riigist tulid kokku, et 48 tunni jooksul arendada praktilisi lahendusi COVID-19-st tingitud olukorra leevendamiseks.

“Märtsi algul lansseerisime #HACKTHECRISIS ürituse Eestis ning me ei osanud aimatagi, et läheme globaalseks,” ütles ürituse kaasasutaja Kai Isand.

“Aga mis me oleme saavutanud viimase kuu jooksul on lihtsalt uskumatu, tundub peaaegu ebareaalsena.”

Sellel suurepärasel teekonnal on Teaduspargil Tehnopol olnud au kaasa lüüa korralduses alates esimesest häkatonist. Accelerate Estonia, mis on MKMi ja Teaduspargi Tehnopol koostöös loodud programm, on üheks The Global Hack initsiaatoriks. 

“Meie eelmisel häkatonil, mis toimus 13-15 märts, valmis 8 prototüüpi, mis on juba ka turule tulnud.

Nendeks on juturobot SUVE, mida nüüd kasutab meie valitsus, et vastata inimeste küsimustele seoses COVIDiga; coronavirus tracking app, mis on hetkel BETA versioonis testimisel enne globaalset turuletulekut; tööjõu jagamise platvorm Share Force One; meditsiinivaldkonna vabatahtlike juhtimise platvorm VAAB; ja Zelos’ solution, mis ühendab riskis olevaid inimesi vabatahtlikega läbi kõnekeskuse.

Need on vaid mõned näited Eestist, aga on ka teisi töötavaid lahendusi mujalt maailmast. Pärast Eestis toimunud häkatoni me mõistsime, et meie edulugu on ka teisi riike inspireerinud ning seetõttu algatasime globaalse liikumise, et tuua kõige helgemad pead kokku igalt poolt maailmast. 

India, Austraalia, Kanada, Ameerika, Brasiilia, Madagaskar, Omaan, Nigeeria, Saksamaa, Venemaa on vaid väike osa riikidest, mis on organiseerinud ja osalenud globaalses liikumises,” ütles Isand, kes on ühtlasi ka Accelerate Estonia programmijuht.

The Global Hack ürituse partneriteks olid tehnoloogiahuvilised, projektijuhid, turunduseksperdid, disainerid ja innovaatorid  igalt poolt maailmast, et vahetada ideid ja kogemusi, et arendada loomingulisi ja praktilisi prototüüpe. Aga see algatus on palju enamat kui ainult tehnoloogia.

Ürituse kaasasutaja Calum Cameron soovib liikumisega pöörata tähelepanu inimlikkusele.

“See kriis on käivitanud tõelise ülemaailmse liikumise, milles saavad osaleda kõik soovijad,” sõnas ta. Inimesed, kes on oma kodudesse suletud kogu maailmas, teevad koostööd väga startupilikul moel – kiire ideede prototüüpimine ja katsetamine.

Nad usuvad, et suudavad lahendada õelad reaalmaailma probleemid, mis tavaliselt jäetakse valitsuse hooleks. Inimesed avastavad, et on ühendatud ja nende ideedel pole piire.”

Asutajad usuvad, et üritus ei oleks õnnestunud ilma ÜRO ja Euroopa Komisjoni, maailmatasemel mõtteliidrite armee, ülemaailmse meedia toetuse ja vabatahtlike meeskonna pühendumiseta, kes annetasid ürituse ellu viimiseks sadu tunde oma ajast.

“Neli nädalat tagasi oli see kõik vaid idee. Küsisime endalt, kas oleks võimalik koondada avaliku ja erasektori inimesed kogu maailmast, et ühiselt luua lahendusi COVID-19 kriisile. Täna hämmastab mind tulemus,” ütles Isand.

The Global Hackathon on vabatahtlike poolt juhitud initsiatiiv, mis kasvas üles personaalsest missioonist võidelda kriisi vastu ning kutsuda inimesi mõtlema lahendusi.

Liikumisega liitusid sellised inimesed nagu Brad Feld, Anne-Marie Slaughter, Billi Tai, Christopher M Schroeder, Charles Nader, Carmen Kass, Garry Kasparov, Enrico Giovannini, John Robb, Toomas Hendrik Ilves, Mitch Sinclair, Samantha Cristoforetti, Sophia Bush, Steve Jurveston ning paljud teised.

Globaalne häkaton on saanud palju välismeedia kajastust sellistes kanalites nagu CNNForbesThe New YorkerVoice of AmericaSilicon RepublicOECD opsi ning paljudes teistes. 

Kadri Tammai, Tehnopol Startup Inkubaatori juht ja üks juhtivatest mentoritest The Global Hack’il sõnas, et kuigi ta mitmeid startuppe ka varem mentordanud, oli see kogemus unikaalne.

“Ma olen korraldanud varem mitmeid häkatone ja osalenud nendel, kuid see oli minu esimene online häkaton. See oli tõeliselt globaalne kogemus – mentorid ja tiimid erinevatest ajatsoonidest ja erinevate taustadega ning rohkelt innovaatilisi ideid, kuidas ületada praegust kriisi,” kommenteeris Tammai oma kogemust. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.