Ideekonkursi The Pitch 10 parimat valmistuvad suureks finaaliks

Iduettevõtte Drivest juht Sander Ots, kes soovib ettevõtete autod raha teenima panna.

Eesti Energia ideekonkursi The Pitch parim idee selgub 21. jaanuari õhtul. Finalistid on alates novembri lõpust oma ideid lihvinud nii mentorite toel kui iseseisvalt ning valmis neid žürii ees viimast korda kaitsma.

Tänavune konkurss otsib innovaatilisi ideid uute teenuste ja neid toetavate tehniliste lahenduste väljatöötamiseks kolmes suures valdkonnas: nutikas transport ja teenused ning tark linn. Finalistide seas on neid, kelle äriidee veel lihvitud mõtte tasandil, ent ka tegutsevaid või alustavaid ettevõtteid, kes selle realiseerimist kavandamas.

Jaanuari esimestel nädalatel kohtusid finalistid mentoritega, et energeetikavaldkonna helgemate peade abiga oma ideed täpsustada, arendada ja täiendada.

Mentor aitab valdkonda süvitsi mõista

Tormid põhjustavad pikaajalisemaid elektrikatkestusi hajaasustusega ja metsarohketes piirkondades, kus tuules murdunud elektriposti tuvastamine, selleni jõudmine ja liini taastamine võtab enim aega. Smart Pole paigaldab elektripostidele andurid, et luua eelhoiatussüsteem ja võimekus rike kiirelt tuvastada.

Idee autor Helene Abel on The Pitchi finaalis teist aastat järjest. Probleemiga tegelema ajendas teda isiklik kogemus – sügisel oli ta sunnitud Võrust tormi eest põgenema. Koostöö mentoriga on võimaldanud mõtet fokusseerida õigele sihtrühmale, saada aru praegustest süsteemidest ning mastaapidest.

„Töötan kinnisvara- ja ehitussektoris, kus kraanade puhul on kaldeandurid normaalsus. Elektriposte on Eestis sõna otseses mõttes ligi miljon ja kõigile anduri paigaldamine ning käitamine kulukas. Liiati on südalinnas kohe näha, kui post ümber kukub. Mõistlik on seega keskenduda neile piirkondadele, kus tekib praegu suurim ja pikaajalisim kahju,“ ütles Abel. „Mentor aitas valdkonda paremini mõista, varustada faktide ja teadmistega, mis võimaldasid luua selgust ja konkreetsust.“

Idee muutub täpsemaks

Igapäevaselt andmeteadlase ametit pidav Shahin Abbas Zadeh soovib turule tuua koduse elektrikütte lahenduse, mis oleks pikas perspektiivis tõhus, nutikas ja konkurentsivõimeline ning samal ajal keskkonnasõbralik, turvaline ja osa targast energiasüsteemist.

„Küttest mõeldes ei tule Eestis kellelegi esimeses järgus meelde elekter, sest arvatakse, et see on kallis. Tegelikult on see eluaja jooksul hinna poolest konkurentsivõimeline, lisaks vaiksem, turvalisem, puhtam, keskkonnasõbralikum ja võtab vähem ruumi,“ selgitas Abbas Zadeh. „Elektrikütte puhul pole võtmekoht mitte seadme, vaid tervikliku teenuse pakkumine, mis on tihedalt seotud teiste toodete ja teenustega. Usun tugevalt oma idee tulevikku. Tänu mentorite on mul oma idee positsioonist selgem arusaamine. Minu ideega võib Eesti Energia muutuda kodukütte turul liidriks.“ 

Testimine potentsiaalse kliendiga aitab edasi

Sander Ots iduettevõttest Drivest soovib ettevõtete parklas ootavad autod raha teenima panna, rentides neid töövälisel või broneerimata ajal välja nii eraisikutele kui ettevõtetele.

„Isegi juhul, kui ettevõte on oma tööautode arvu viinud optimaalseks, ei broneerita neid igaks päevaks sajaprotsendiliselt ning ka õhtusel ajal ja nädalavahetustel ei pruugi need väga kasutust leida,“ kirjeldas Ots. „Üks lahendus on rentida need autod soodsatel tingimustel enda töötajatele või võtta ettevõtte kasutusse läbi rendifirma, mis tagab kindlaks perioodiks sõidukite saadavuse, kuid selle välisel ajal on need renditavad. Firma jaoks on kulud väiksemad ja ka autode koguarv väiksem.“

Eesti Energia andmeteadlane Shahin Abbas Zadeh näeb suurt potentsiaali elektriküttes. Teda nõustab ettevõtte energiateenuste juht Sten Aan.

Oma idee arendamisel äriks on Otsa sõnul kõige olulisem nutikate inimestega suhelda, sest ainult nii on võimalik seda erinevate nurkade alt testida ning leida väärtuslikke kontakte, kelle abil tekkivaid probleeme lahendada. Võrgustiku avardamist peab Ots ka ideekonkursi The Pitch üheks tugevuseks.

Hea meeskond viib hea idee ellu

Oma ideega on teist aastat järjest finaalis Sander Vahtras, kes mullu tuli MultiCharge’iga teiseks. Tänaseks on mitut elektriautot korraga laadida võimaldav nutikas laadija saamas teoks ning koostööd tehakse ka Eesti Energiaga. Seekordne idee nimetusega MultiFuse on tark ja kaugjuhitav peakaitse, et võrguettevõte saaks klientide vahel vastavalt vajadusele reaalajas peakaitse suurust muuta ning vajadusel ka lühiajaliselt suurendada.

„MultiFuse’i idee arenes välja MultiCharge’ist, mis tugineb samale loogikale, võimaldades olemasoleva võrgu läbilaskevõimet suurendamata rohkem energiat müüa ja võrku optimaalsemalt koormata,“ rääkis Vahtras. „Seame paika arendusplaane, et seadet testima hakata. Visioon on selge, tegelenud oleme hinnastamise ja pakkumise analüüsimisega ning näeme oma tootel turgu terves maailmas.“

Vahtrase sõnul võimaldab MultiFuse ennetada ja lahendada elektriautode levikuga kaasnevat täiendavat võrgukoormust. Vahtrase tiim on aasta alguses mitme inimese võrra laienenud ja kokku on juba kuus inimest, sealhulgas esimesed põhikohaga töötajad. Alanud aasta kevadel plaanitakse raha tõsta, et veelgi suuremate jõududega arendusele pühenduda.

Eesti Energia ideekonkursi The Pitch finaal toimub 21. jaanuari õhtul. Finaali žüriisse kuuluvad Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter ning ettevõtte äri ja infotehnoloogiajuht Agnes Roos, Elektrilevi juhatuse esimees Jaanus Tiisvend, Eesti äriinglite võrgustiku tegevjuht Anu Oks ja Ampler Bikes asutaja Ardo Kaurit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.