Tuleviku linn

14 tarka ülekäigurada ja autokiiruse mõõtmise seadmed: Põlvasse rajatakse Eesti esimese nutitee

Põlvasse rajatakse 2022. aasta lõpuks 14 nutikast ülekäigurajast ja kuuest autode keskmise kiiruse mõõtmise pilootseadmest koosnev Eesti esimese nutitee. Projekti maksumus on 176 000 eurot ning vallavalitsuse korraldatud hanke võitis liiklusohutusseadmete arendaja Bercman Technologies koostöös Krakuliga.

Linna tuiksoon vajab ohutumaks muutmist

Põlva vallavanema Martti Rõigase sõnul vajab liiklusohutuse kohalt Põlvas tähelepanu linna tuiksooneks olev suurima liiklussagedusega tee. Kesk ja Jaama tänavast koosneval teelõigul on 14 ülekäigurada ja seda läbib ööpäevas ca 5000 sõidukit.

“Kehtib reegel, et igasugune ennetav tegevus on parem kui õnnetus ja siinkohal soovime viia liiklusohutuse Põlva peamisel tänaval uuele tasemele, kus lisaks nutikatele ülekäiguradadele mõõdetaks Eestis esmakordselt ka sõidukite keskmist kiirust,” selgitas ta.

Bercmani juhi Mart Suurkase sõnul on Eesti esimese nutitee eesmärk suurendada liiklusohututust, mõjutada autojuhtide liikluskäitumist ja vähendada kiiruse ületamisi.

“Nutitee reguleerimata ülekäigurajad annavad liiklejatele valgussignaali abil märku lähenevast ohust. Lisaks on nutitee osaks numbrituvastusega kaamerad, mis mõõdavad autode keskmist kiirust. Nutitee alguses ja lõpus on 4G ühendusega muutuva teabega märgid, mis annavad autojuhtidele teada ta keskmise kiiruse ning vastavalt tulemusele kiidab või laidab märguandega,” kirjeldas Suurkask.

Nutikate lahenduste teenäitaja

Suurkase sõnul on tal hea meel, et Põlva on otsustanud olla nutikate liikluslahenduste valdkonnas teenäitaja.

“Tunnustan Põlva vallavalitsuse uuendusmeelsust ja hoolivust liiklusohutuse suhtes. Usun, et Põlvast saab hea eeskuju teistele Eesti ja ka teiste riikide linnadele, kuidas rahustada liiklust ja mõjutada nutikalt liiklejaid kiirust vähendama,” avaldas Suurkask lootust.

Keskmise kiiruse mõõtmise lisafunktsionaalsusega nutika ülekäiguraja lahendused hakkavad paiknema Kesk ja Jaama tänavatel asuval 2,7 km pikkusel teelõigul.  Bercman Technologies’i juhatuse liikme ja tehnoloogiajuhi Jaan Hendrik Murumetsa sõnul saab Põlva vallavalitsus ligipääsu nutitee haldusportaalile, kus on võimalik hallata kogu nutitee lahenduse toimimist ning jälgida statistikat.

“Masinkujul loetavad andmed hoiustame nutitee jaoks rätseparendusena loodavas haldusprogrammis, mis kasutab Telia asjade interneti lahendust. Haldusportaalis on võimalik mugavalt andmeid analüüsida ja teha selle põhjal järeldusi liiklusohutuse suurendamiseks,” lisas Murumets.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.