3 päeva, 70 esinejat ja 27 riiki – Future Forum tõi Ülemiste Citysse nupukaid tulevikulahendusi

Future Forumi häkkide võidumeeskonnad.Foto: Marek Metslaid.

Ülemiste City Future Forum tõi kokku mõtlejad Eestist ja välismaalt. Kolm päeva kestnud konverentsil tehti esitlusi, korraldati ekskursioone ning toimusid erinevad koolitusampsud ja töötoad. Viimastest võtsid osa nii koolilapsed, rahvusvaheliste kõrgkoolide tudengid kui ka kogukonna tippspetsialistid. Parimad pälvisid ideedega edasi liikumiseks Mainori kauaaegse eestvedaja ja Ülemiste City looja Ülo Pärnitsa stipendiumid. Vaatame, milliseid lahendusi välja pakuti. 

Hack4Future tulevikuhäkk

Hack4Future kahepäevasel hackathonil osalesid Ülemiste City ettevõtted ja pea 40 rahvusvahelist tudengit, et luua koos nutikaid tulevikulahendusi. “Kohal olid tudengid erinevatest riikidest, nagu Eesti, Läti, Leedu ja Põhjamaad, Holland, Saksamaa, India, Egiptus ja Lõuna-Aafrika, kellele esitasid lahendamiseks ärilisi väljakutseid Ülemiste City ettevõtted,” sõnas häki eestvedaja Siim Saare. 

Saare tõi välja ägedamad lahendused, millega ettevõtted tegelesid. Tarkvaraarenduse ettevõtte Helmese väljakutse teemaks oli töötajate produktiivsuse ja pühendumuse suurendamine hübriidtöö olukorras; X-Fly otsis lahendust probleemile, kuidas tuua rohkem naisi lennukipiloodi ametisse; TVO soovis panna inimesed rohkem prügi sorteerima ja Health Founders otsis nutikaid lahendusi, kuidas targas linna inimeste tervist ja heaolu kasvatada.

Hack4Future hackathonil osalesid Ülemiste City ettevõtted ja pea 40 rahvusvahelist tudengit.Foto: Marek Metslaid.

“Hack4Future võitjaks tunnistati tiim nimega Wibe, kes arendab digitaalset lahendust uute töötajate kiireks sisseelamiseks kaugtöö olukorras,” märkis Saare. Auhinnalised kohad said ka tiim Tether, kes mõtles välja karjäärijuhtimise rakenduse noorte lennundusse toomiseks ja WasteLocker, kelle ideeks on nutikad prügisorteerimismahutid. 

Fujitsu Co-Creation töötuba  

Co-Creation on Jaapani tehnoloogiahiiu Fujitsu poolt välja arendatud ja disainmõtlemise printsiipidel põhinev meetod äriprobleemidele innovatiivsete lahenduste leidmiseks. Selle peamised väärtused on inimkesksus – empaatilisus, erinevate vaatenurkade kaasamine ja interaktiivne tööprotsess, mille abil kiiresti katsetada erinevaid lahenduse suundasid.  

Töötoa tegevused jagunevad eri etappidesse: empaatiaosa, kus mõtestatakse probleem lahti; fookuse muutmine – tõstatub küsimus, kuidas saab probleemile teisiti läheneda; ideede genereerimine; visualiseerimine, prototüüpimine ja ideede valideerimine ning testimine.

Fujitsu Co-Creationi töötoas leiti innovatiivseid lahendusi äriprobleemidele.Foto: Marek Metslaid.

Kõige selle jaoks oli Ülemiste City Future Forumi töötoas osalejatel aega vaid 4 tundi (tavaliselt kestab töötuba terve päeva või ka mitu päeva). Osalejad pidid enda ajud kiirelt tööle panema ja lahendustega välja tulema. 

Häki eestvedaja Ly Palang tunnistas, et ühegi valmislahenduseni ei jõutud, kuid kõige edukam oli sotsiaalse tervise teemaga tegelenud meeskond, mis pälvis ka Ülo Pärnitsa fondi auhinna. Koorusid välja 2 ideed: inimesi tegevustesse kaasav äpp ja kogukonna saadikute võrgu loomine. Viimase mõte on leida Ülemiste City ettevõtete töötajate hulgas aktivistid, kes teeksid omavahel rohkem koostööd, et teavitada inimesi võimalustest ja sündmustest, mis inimesi kaasavad ja kogukondlikku elu Ülemistel elavdavad. 

Koolilapsed aitasid luua rohelist tulevikku EcoHackil

“EcoHacki käigus tutvustasime õpilastele jätkusuutlikkuse üldteemat ja palusime neil omakorda keskenduda kolmele alateemale: jäätmed ja ringlussevõtt, liikuvus/transport ja teadlikkus,” rääkis häki läbiviija Larissa Curi. Õpilastel (vanuses 11-14) paluti valida üks teema ja pakkuda välja uus lahendus. “Arvestades, et tegu oli vaid poolepäevase üritusega, jõudsime üsna kaugele,” nentis Curi. 

Kuna mõte oli koguda ideid, siis ei palutud õpilastel toota prototüüpi, vaid pigem tuli töötada välja keskkonnalahenduse plaan. “Keskendusime täielikult keskkonnaprobleemidele ja jätkusuutlikkusele – see oli meie valik parema tuleviku vaatamiseks ja planeerimiseks,” märkis Curi. 

Koolilapsed aitasid luua rohelist tulevikku EcoHackil.Foto: Marek Metslaid.

Parimad lahendused olid Curi sõnul need, mida sai koolikeskkonnas ellu viia ja mis ei vajanud kuigi keerulisi ressursse. EcoHacki võitjaks osutus ThinKlean – rakendusel põhinev premeerimissüsteem. “Rühma idee oli luua süsteem, mis premeeriks koolis jätkusuutlikke hoiakuid keskkonda ja seda saaks laiendada ka suurematele kogukondadele,” selgitas Curi. 

Ülo Pärnitsa stipendium
Iga aasta sügisel kuulutatakse välja konkurss Ülo Pärnitsa nimelisele stipendiumile: “Kuidas teha Ülemiste City nutikamaks?” Stipendium on rahastatud ettevõtlusharidust toetava Ülo Pärnitsa nimelise stipendiumifondi poolt. Fondi eesmärk on elukestva ja praktilise õppe edendamine ning Ülemiste City kui tuleviku linna arendamisega seonduvate uurimistööde toetamine.

Stipendiumi lisainfo leiad SIIT

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.