Tuleviku linn

5 transpordilahendust, mis meid kõiki juba peagi mõjutama hakkavad

Võrreldes varasemaga on mobiilsuse mõiste on muutunud hoopis laialdasemaks ja mitmekülgsemaks. Lisaks transpordi elektriftseerumisele plaanitakse ülemaailmselt veelgi innovaatilisemaid liikumisviise.

1. Hyperloop

Kujuta end ette istumas mugavas kapslis, mis sööstab läbi vaakumtorude 900 kilomeetrit tunnis. Teoreetiliselt oleks see võimalik, sest vaakumtorudes puudub õhutakistus ning hõõrdumine, mis lubaksid Hyperloopi abil näiteks Šotimaalt Londonisse reisida vaid 41 minutiga. Ideele panid aluse SpaceX ning Tesla firmade töötajad ning katsetused on alanud ülemaailmselt, neist edukaimad Saksamaal, kus vaakumtorudes suudeti liikuda üle 300 kilomeetri tunnis.

2. Ülikiired lennukid

Kindlasti mäletavad kõik kuulsat ülehelikiirusel lendavat lennukit Concorde, mis oli kasutusel aastatel 1976-2003. Concorde suutis lennata üle 2000 km/h ning jõuda Londonist New Yorki vaid kolme tunniga.

Uued kavandatavad lennukid suudavad seda veelgi kiiremini, olles võimelised ühest maailma otsast teise jõudma vähem kui viie tunniga. Sealjuures oleks tabatud kiirus 4,5 korda suurem helikiirusest.

3. Linnasõbralikud tõukerattad

Elektritõukerataste populaarsuse tunnistajateks oleme olnud ka Eestis, ent paljudes riikides on nad ära keelatud õnnetuste ning kasutamisoskamatuse tõttu.

Tulevikus saaks tõukeratastega liikumist ohutumaks muuta, programmeerides neile sisse “ümberpõike” tehnoloogia, mis tuvastab tee peal olevaid takistusi ning teeb selle põhjal korrektuure. Tõukerattad on ideaalsed inimestele, kes soovivad ühistransporti vältida ning linnas ise liikuda.

4. Kosmoselift

Liftiga kortermaja viimasele korrusele tõusmine pole enam midagi uut, aga 90 000 kilomeetri kõrgusele maailmaruumi küll. Teadlased tuntud kosmoseagentuuridest planeerivad lähitulevikus katsetada kosmoselifti, mis täidaks erinevaid funktsioone, alates turismist kuni kaubaveoni.

5. Kaubadroonid

Inimesed pole ainsad, keda nutikalt tulevikus transportida vaja on. Kaubaveo tarbeks on tegelikult juba praegu kasutusele võetud erinevad droonid, mis suudavad kiirelt ja mugavalt raskemini ligipääsetavatesse kohtadesse pääseda.

Selliseid droone kasutavad juba Amazon Prime Air ning Windsori Legoland, kus droonid toovad telefonist tellitud jäätise teemapargis otse klientidele kätte.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.