Tuleviku linn

Nutilinnad võivad majandusse triljoneid eurosid tuua, kui muutusi õigesti sisse viia

Nutilinnadel on palju häid külgi, alustades keskkonnaga, mida mõjutavad rohelised hooned, parem prügimajandus ja kvaliteetsem õhk, ning lõpetades inimeste igapäevaelu mugavamaks muutmisega nutikate transporditeenuste ja teiste lahenduste näol.

Oluline aspekt nutilinnade juures on ka majandus. Täpsemini, nutilinnade potentsiaal majandust triljonite eurode võrra elavdada. Ühe raporti kohaselt võiks ülemaailme nutilinnade arendus elavdada aastaks 2026 majandust vähemalt 18 triljoni euro väärtuses.

Üheks majanduslikult kasulikuks aspektiks on kindlasti kokkuhoid ja säästmine, mida nutikad lahendused võimaldavad nii energia- ja veekulude kui ka taristu ülalpidamiskulude osas.

Teises uuringus on samuti lisaks otseste USA majandust mõjutavate mõjurite osas välja toodud uute töökohtade loomist nutikate lahenduste ellu viimiseks, otseseid investeeringuid taristusse, paranenud transporti, mis tähendab, et inimesed peavad vähem aega sõitmisele ja liiklemisele kulutama ning sellest tulenevalt toimub tulevikus ka vähem õnnetusi.

Kuid nutilinnade majanduslik kasu ei ole alati nii selgelt mõistetav. Näiteks on samas uuringus mainitud ka majandust kaudselt mõjutavaid aspekte, mis pikemas perspektiivis mõjutavad inimeste elukvaliteeti ja mõjutavad seega elanike produktiivsust ja rahulolu.

Nutilinna arendamine peab käima koostöös linnaelanikega

Samas uuringus on rõhutatud lisaks tehnoloogilistele saavutustele ka inimeste kaasamist muutuste sisseviimiseks. Lisaks tasuks nutikate lahenduste elluviimiseks kasutada tegevuskava, mis koosneb kolmest osast.

Esimene osa on probleemi mõistmine ja vajadus nutika lahenduse järgi. Selles osas tuleks konsulteeruda linnaelanike ja ettevõtjatega, et mõista inimeste vajadusi ja probleeme. Teine osa on juba uue teguviisi ja eeskirjade välja arendamine, et nutikad lahendused kindla strateegia järgi ellu viia.

Viimane osa tegevuskavast on inimeste kaasamine läbi e-valitsusega seotud lahenduste, avatud andmebaaside, tasuta wifi ja ürituste.

Selles rubriigis räägime, tarkade ehk nutilinnade arengutest, tuleviku teenustest, transpordist ja arhitektuurist ning kõigest, mis puudutab tuleviku linnade elanikke ja selle keskkonna kasutajaid.

Rubriigi sisu loob ja kureerib Ülemiste City arendaja Mainor Ülemiste.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.