Andreas Taalas: digimeditsiin toob sajad tervisespetsialistid igaühe taskusse

Andreas Taalas.Foto: Mainor AS

Terviserakenduste kasutamine suurendab lähiaastatel meie kõigi võimalusi oma tervise juhtimiseks, tagades vajadusel kiire juurdepääsu professionaalsele ravile. Digikliinik on meil kõigil taskus, see on kogu aeg avatud ning pakub kiirelt välja õige tervisespetsialisti.

Tuleviku tervisetrendidest räägib Soome päritolu maailmas hoogsalt kasvav digitaalsete tervishoiuteenuste pakkuja Mehiläinen OY äriüksuse juht Andreas Taalas ka oma ettekandes 2. juunil Ülemiste City Tervisekonverentsil

Milline on meie tervis ja tervishoid täna? Millised on meie suurimad proovikivid?  

Rääkides megatrendidest tervishoius, siis ühest küljest on meil kasvanud kõrge elatustasemega seotud haiguste hulk ning liigsest tööpingest ja stressist tulenevad hädad. Teisalt aga on inimesed muutunud üha teadlikumaks sellest, mis võimalused on üldse olemas ja nende terviseseisundit puudutav digitaalne kirjaoskus on üha parem.

Terviseküsimustes tahetakse ise valida ja olla otsustajad – see on väga tähtis ka digipoole arengu jaoks. Biotehnoloogias on tehtud viimastel aastatel suuri edusamme. Selle tulemusel lisanduvad uued ravimid ning uurimisvõimalused. Saame kasutada geneetika abi, et teha personaliseeritud ravi ning ennetada varajasel sekkumisel näiteks erinevate kasvajate levikut. 

Oluline on ka teadmine, et proovitakse leida kiireid raviviise. Loomulikult on tähtsal kohal ka igasugused ennetustegevused, vältimaks edasist ravivajadust või töövõime kadu. Me kanname sisuliselt enda taskus kaasas kõikide võimalustega digikliinikut.

Sellest tulenevalt räägimegi üha rohkem e-tervisest ja tervishoiuteenuste digitaliseerimisest, samuti kaugmeditsiinist, andmeanalüütikast ja sellega seotud süsteemidest. Isegi virtuaalreaalsusest ja tehisintellektist – praktikas on viimased asjad küll veel vähe kasutatavad, aga nende kasutus suureneb kogu aeg.  
  
Tervise- ja tervisetehnoloogia sektor arenevad kiiremini kui kunagi varem. Sektoriväliselt on tehnoloogiahiiud nagu Apple ja Samsung jõuliselt arendamas erinevad nutividinad ja tervisejuhtimise tarkvara. Millised on suurimad muutused, mis meil on lähiaastatel tulemas?   

Äriajakirja Harvard Business Review viimatises numbris on artikkel sellest, et algamas on kaugmeditsiini uus ajastu. Peamine – see on käivitumas terves maailmas.

See muudatus loob palju uusi võimalusi, lisaks kasutajamugavusele peavad tarbijad erinevate küsitluste põhjal oluliseks just kiiret juurdepääsu professionaalsetele ravivõimalustele. Näeme, et sääraste äppide ja digiplatvormide loomisel kasvab nende registreeritud kasutajate arv kiires tempos.  

Praegu digitaalse ja kaugmeditsiini arengu osas riike võrreldes näeme, et Soome ja Rootsi on seda palju kasutanud, aga näiteks Saksamaal ja Eestis on kasutajaid nii 10% kandis ning turul arenguruumi piisavalt. Mehiläise digitaalsetel platvormidel on üle 1,5 miljoni kasutaja. Arvan, et maailmas teisi sellise kasutajahulgaga digitaalseid terviseplatvorme polegi.  

USAs pakuvad suured firmad telemeditsiini teenust, kuid seal on tihti olemas ainult digitaalse vastuvõtu võimalus. Pean seda veidi poolikuks lahenduseks, digitaalset vastuvõttu peaks täiendama ka võimalus liikuda vajadusel spetsialisti vastuvõtule.  

Millised muutused on just teie enda jaoks kõige põnevamad? Millist väärtust need võiksid luua ning millist muutust tuua meie igapäeva tervisekäitumisse?

Olen kindel, et telemeditsiin ja kõik sarnased digiplatvormid sulanduvad kokku. Kõikvõimalikud andurid ja kõik muud nutivärgid, mis suhtlevad su telefoniga – me saame neid integreerida erinevate coaching-programmidega ning spetsialist saab kaugelt jälgida su terviseseisundit.

Oluline peaks olema terviklik vaade tervisele, see kehtib ka töötervishoiu puhul. Tööandjale on oluline, et töötajad oleks heas vormis. Töötajad samas ei pea ootama kuudepikkuselt arsti järjekorras, vaid jõuavad kiiresti õige spetsialistini. 

Kui rääkida tehisintellekti põhisest tervisejuhtimisest, siis kas inimese enda tunne ja vaist ka loevad? 

Abivahendid on olulised, kuid kui sul väga palju aparaate ja väga palju numbreid, siis võib ajada see segadusse. Ma arvan, et kõige tähtsam tervisenäitaja on hea enesetunne.

Ise kasutan Oura nutisõrmust, mis näitab, kas mu kehatemperatuur on normaalne, kuidas mu süda töötab, kas ma olen hästi puhanud, milline on pulss. Kuid kui sa hakkad ainult selle järgi tegutsema, siis võid kaotada oma sisemise tunnetuse. Nutisõrmuse kõige olulisem mõju on see, et sa hakkad mõtlema oma tervisekäitumisele. 

Milline oleks ühe eeskujuliku ettevõtte roll oma talentide tervise juhtimisel? Kas oskaksite tuua ka maailmast mõnd inspireerivat näidet? 

Ennetav coaching on tööandja jaoks lihtsaim ja samas suure mõjujõuga võimalus. Osa neist ei eeldagi treeneri olemasolu, vaid on lihtsat programmid, mis aitavad näiteks suitsetamisest loobuda või annavad juhendeid ja julgustavad tegutsema.  

Mehiläisel on lisaks oma terviseäpile kasutusel Wellbeing Radar, mis on tehisintellektil põhinev algoritm analüüsimaks mitmekümne aastaga kogutud terviseandmeid. Algoritm otsib näitajaid või juhtumeid, mis viitavad et töötajal võib tekkida mõni tõsisem tervisehäda ja ta töövõimekus langeb ning siis saab sellele varajases faasis reageerida.  

Vajaduse saab töötajale saata äpi kaudu täiendava küsitluse, mis sisaldab küsimusi inimese elustiili, magamisharjumuste, vaimse ja füüsilise võimekuse, tervisliku seisundi, toimetuleku ja isikliku toetusevajaduse kohta töövõime säilitamisel. Kui inimene on küsitluse täitnud, teavitatakse sellest ka isiklikku töötervishoiuõde. Tulemustest rääkides – 80% patsientidest saavutasid oma individuaalsed tervise-eesmärgid osaliselt või täielikult pärast vastava coaching-programmi läbimist. 

Soomes saame sedalaadi monitooringu ja analüüsi tulemusel anda ettevõttele rapordi sellest, mis seis on meeskonnas füüsilise või vaimse tervisega. Seda muidugi niipalju kui see isikuandmete kaitset arvestades on võimalik. Me ei või öelda, et töötajal A. on vähk ja ta jääb haiguslehele, aga me võime rääkida sellest, et ühes osakonnas on haiguslehtede hulk suurem kui teises või ühes osakonnas on probleemiks ühesugused diagnoosid.  

Samuti on meil digikliinikus eraldi meeletervisega seotud otseliin, mida kaudu on võimalik edasi suunata näiteks psühholoogi videokonsultatsioonile või muule ravile. 

Tugev tervis on iga tugeva kogukonna alus 

Ülemiste Citys peatselt toimuval tervisekonverentsil võetakse fookusesse kolm tervisevaldkonda – vaimne, füüsiline ja sotsiaalne tervis.

“Kuna ettevõtted tunnevad üha enam huvi oma talentide tervise eest hoolitsemise vastu ning tervis on tänapäeva töömaailmas tarviline vara selle sõna otseses tähenduses, siis oleme loonud TÜ-ga linnaku, ettevõtete ja töötajate koostöö tarvis tervise mudeli, mis hõlmab tegevusi nii vaimse, füüsilise kui ka sotsiaalse tervise osas. Selleks arendame igakülgselt Ülemiste Citys tervisevaldkonda, toetamaks linnaku kasvutempot ja järgimaks tervisetehnoloogia arenguid,” lausus Ülemiste Cityt juhtiva Mainor AS-i juhatuse esimees Kadi Pärnits.  

Olgu selleks erinevate sportimisvõimaluste loomine või -võistluste korraldamine, teadmiste jagamine, töötoad, coaching’ud, terviseteenuste arendamine, koostöö teadusega või ka näiteks aprilli alguses tehtud investeering tervisetehnoloogia idufirmasse Activate Health. Pärnits tõdeb, et kunagi plaaniti alustada terviseteenuste pakkumist linnakus kahe perearstiga, millest tänaseks on kasvanud 250 spetsialistiga tervisemaja: “Oleme veelgi laienemas ning paari aasta pärast on juba üle 650 tervisespetsialisti siin meie kogukonna tervise eest hoolt kandmas.”

Ülemiste City Tervisekonverents 2022 toimub 2. juunil Ülemiste Citys Öpiku konverentsikeskuses. Kokku esineb konverentsil rohkem kui 20 tervisevaldkonna tippspetsialisti, teemadeks ja vaatluse all on põnevad teaduslikud faktid ja avastused, tervisejuhtimise trendid ja tulevikusuunad, case study’d ja parimad praktilised tööriistad, väljakutsed ja tervisehäkid. Konverentsile on kohti piiratud arv, kokku 150 osalejale. 

Täpsema info kõigi esinejate ja kava kohta leiab veebilehelt SIIT. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.