Tuleviku linn

Dubais hakkavad varsti pakkuma taksoteenust isejuhtivad sõidukid

Foto: Cruise.

Võime julgelt väita, et tulevik kuulub isejuhtivatele autodele. Täpselt seda üritab näidata ka Dubai, kus hakkavad plaanide kohaselt peagi ringi liikuma isejuhtivad taksod. Eesmärk on 2030. aastaks saada liikluses sõitma kuni 4000 sellist autot. 

Taksoteenust hakkab pakkuma USA ettevõte Cruise, mille esindajate sõnul jõuavad isejuhtivad sõidukid linnaliiklusesse 2023. aastal. Cruise, mida toetab ka General Motors, asutab Dubais selle tarvis uue ettevõtte, mis hakkab tegelema sõidukite kasutuselevõtuga.  

Dubai on võtnud endale sihiks, et 2030. aastaks oleks vähemalt 25 protsenti kõikidest linnas toimunud sõitudest tehtud isejuhtivate autodega. 

Linna Transpordiameti peadirektori Mattar Mohammed Al Tayeri sõnul aitavad isejuhtivad sõidukid tõsta liikluses ohutuse taset, kuna enam kui 90 protsenti õnnetustest toimub inimeste eksimuste tõttu. Teise olulise aspektina toob Tayer välja ka elektrisõidukite keskkonnasõbralikkuse. 

Osa võtab ka Abu Dhabi 

Araabia Ühendemiraadide pealinnas Abu Dhabis proovitakse samuti ilma juhita transporti. Väidetavalt võetakse juba tänavu kasutusele isejuhtivad taksod.

Projekti esimeses etapis plaanitakse võtta kasutusele kolm isejuhtivat sõidukit, mis pakkuvad tasuta taksoteenust esialgu hotellidest, restoranidest ja kaubanduskeskustest. Eeldatakse, et algatuse teise etapi ajal lisandub teedele veel 10 sõidukit. Teenust pakutakse mõlemas etapis kella 8–20.

Ehkki sõidukid on isejuhtivad, viibib katseperioodi ajal rooli taga ka ohutusametnik, kes saab vajadusel juhtimise üle võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.