Tuleviku linn

Dubai valitsuses vähendati paberi kasutamist 65%, eesmärk on muuta majandamine täielikult paberivabaks

Dubai.Foto: Unsplash

Alates 2018. aastast, kui Dubais hakati teadlikult liikuma paberivabama asjaajamise poole, on valitsusasutused vähendanud paberi tarbimist 64,9% võrra.

Paberivaba strateegia abiga on kokku hoitud 725 miljonit Araabia Ühendemiraatide dirhamit (veidi üle 180 miljoni euro), 7,7 miljonit töötundi ning säästetud 20 325 puud, mis oleks kulunud paberi valmistamisele.

Paberi kasutamine on vähenenud märgatavalt

Paberivaba strateegia rakendamist juhib ja jälgib Dubai elektri- ja veeamet (DEWA), kus on paberikasutust vähendatud lausa 82%.

DEWA edusammude taga on suures osas nutitelefonirakendus ja veebisaidi olemasolu. Viimased võimaldavad kasutajatel juurde pääseda asutust puudutavale teabele ning teenustele.

Samuti tasuda veebi kaudu arveid. DEWA rakenduse ning veebisaidi kaudu saab esitada ka järelpärimisi, millele vastab araabia ja inglise keeles tehisintellekt ehk virtuaaltöötaja Rammas.

Täielik paberi- ja sularahavabadus aastal 2021

Dubai paberivaba strateegia eesmärk on saada täielikult paberi- ning sularahavabaks 2021. aasta detsembriks. Strateegia on muuhulgas osa laiemast eesmärgist, ehk soovist teha Dubaist „kõige õnnelikum linn maailmas”.

Maailma õnnelikema linna strateegia omakorda on ajendanud arenevate tehnoloogiate kasutamise soovist.

“Eesmärkide poole püüeldes ja erinevaid tehnoloogiaid kaasates ei ole meie lõppeesmärk tehnoloogia iseenesest, vaid see, kuidas kõnealused tehnoloogiad parandavad inimeste elu ja suurendavad õnnetunnet,” ütles üks Targa Dubai projekti juhtfiguur Aisha Bin Bishr intervjuus veebiajakirjale Smart Cities Dive.

Paberivabadus muudab protsessid sujuvamaks

Eesmärk vähendada paberikasutust levib emiraadi valitsuse osakondades üha laiemalt – Dubai valitsuse enam kui 250 klienditeeninduse osakonda ja üle 500 protsessi on tänu paberikasutuse vähendamisele muutunud senisest hoopis sujuvamaks. Kuid et saavutada eesmärk, on teha veel palju.

Aisha Bin Bishr ütles avalduses, et üha uued valitsusosakonnad ja üksused liituvad eesmärgiga rakendada oma asutuseski paberivabadus. Bin Bishri sõnul viib iga väike samm lähemale eesmärgile lõpetada paberi kasutamine kõigis üksustes.

Paberivabadusest kõneldakse ka Ameerikas

Nii radikaalset paberi- ja sularahavaba strateegiat pole varem kusagil maailmas ette võetud. Ameerika Ühendriikide mõnes piirkonnas on sarnased algatused küll jutuks olnud, kuid tegutsema ei ole veel asutud.

Teemat on väidetavalt arutatud ka mitmes USA transiidiettevõttes, mis on otsinud võimalust üle minna sularahavabale majandamisele, kuid takistuseks on saanud mure, et paljudel kasutajatel ei pruugi olla vajadusel juurdepääsu nutitelefonidele, pangakontodele ja teistele nutivahenditele.

Lisaks on mitmed linnad, sealhulgas New York, Philadelphia ja San Francisco, keelanud poodidel muuta teenus sularahavabaks.

Praegu, pandeemia olukorras oleks paberivabadus väga hea alternatiiv omavalitsuste jaoks, kus suurema osa töötajaist on suunatud kodukontoreisse eesmärgiga peatada uue koroonaviiruse levik.

Digitaliseeritud teenused ning tehnoloogiad hõlbustaksid sellises olukorras tunduvalt elanike suhtlemist ametiasutustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.