Tuleviku linn

Edinburgh hakkab kasutama kaameraid, mille abil saavad arstid õnnetusjuhtumite korral nõu anda

Foto: Shutterstock.

Šotimaa pealinnas Edinburgh’is hakatakse kasutama uusi innovaatilisi nutilinna tehnoloogiaid, sealhulgas intelligentseid foore, kaugjuhitavaid tänavavalgusteid ja nutikaid prügikaste, vahendab Edinburgh Evening News.

Esimese sammu nutikama tuleviku poole teeb Edinburgh koostöös Kanada ettevõttega CGI, kes toob linna tänavatele intelligentse foorisüsteemi. Uus süsteem kohaneb automaatselt  liiklusvoogudega ja vajadusel annab rohelise tee, et vältida ummikuid suurematel ristmikel. 

Sarnane tehnoloogia on maailmas juba kasutusel. Edinburgh’i ametivõimude sõnul peaks süsteem muutma liikluse sujuvamaks ja selle kaudu aitama vähendada süsinikdioksiidi heitmeid linnas.

Järgmisena soovib linn panna püsti nutikad tänavavalgustid, mis reguleerivad oma heledust automaatselt vastavalt looduslikule valgusele või tehakse seda eemalt juhtpuldist. 

Tänavavalgustitega on seotud veel üks mõte — kavas on liita nendega videokaamerad, mille kaudu saaks hädaolukorras inimestega ühendust võtta ja neile nõu anda. Näiteks kui ristmikul juhtub õnnetus, saab arst ligipääsu ühele selle piirkonna kaamerale, et anda kaugjuhitava mikrofoni teel nõu, mida teha, senikaua, kuni kiirabi sündmuskohale jõuab.

Edinburgh’i linna avalikesse prügikastidesse aga paigaldatakse andurid, mis annavad operatiivkeskusele märku, kui prügikast on täis saamas. Nii saavad prügimehed tühjendusringi marsruudi ratsionaalselt paika panna.

Et see digitaalne ümberkujundamine lõpuni viia, on Edinburgh’i linnavolikogu pikendanud lepingut CGIga aastani 2029.

Programm viiakse ellu järk-järgult järgmise kümnendi jooksul. Esmalt katsetatakse uut tehnoloogiat valitud kohtades, enne kui see laiemalt kasutusele võetakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.