Tuleviku linn

Eesti idufirma aitab parandada Hollandi suurlinnade transporditeenuseid

Enam kui pooled Hollandi elanikest väidavad, et sõidavad jalgrattaga vähemalt kaks korda nädalas.Foto: Shutterstock

Kolm suuremat Hollandi linna – Amsterdam, Utrecht ja Eindhoven – teevad koostööd Eesti ettevõtte Vianovaga, mis aitab parandada linnades keskkonnasõbralikke ühistransporditeenuseid. Eesti mobiilsuse andmeplatvormi Vianovaga saavad linnad tagada uute transpordiviiside tõhusa ja turvalise intregeerimise liiklusesse.

Säästva liikuvuse maa

Hollandit võib pidada üheks süsinikneutraalse transpordi teerajajaks. Riik on säästva liikuvuse poolest üks arenenumaid riike – enam kui pooled elanikest väidavad, et sõidavad rattaga vähemalt kaks korda nädalas. Ainuüksi pealinnas Amsterdamis on rohkem kui 5000 keskkonnasõbralikku ühiskasutusel olevat jalg- ja tõukeratast, ning riigis on ka mitmeid aktiivsele liikumise jaoks rajatud infrastruktuure.

Uuringud Amsterdami elanike transpordieelistuste kohta näitavad, et inimesed ei tunne tingimata vajadust omada sõidukit. Oluline on jõuda punktist A punkti B kiirelt ja hõlpsalt kas ühiskasutatava auto, jalgratta, tõukeratta või ühistranspordiga.

Efektiivsem andmekasutus

Linnad proovivad leida uusi viise keskkonnasõbralike ühistransporditeenuste edendamiseks. Seda väljakutset ei saa lahendada ilma põhjalike teadmiseta liikumisandmetest. Amsterdami linna kodulehel seisab, et nutika innovatsiooni läbi viimiseks on ülioluline roll andmetel. Andmed on olulised, et tagada transpordisüsteemi tõhusus ja keskkonnasõbralikkus, vähendes süsinikdioksiidi (CO2) jalajälge.

Vianova on teinud linnadega koostööd selle aasta algusest ning aidanud korraldada andmekasutust eri viisidel. Ettevõtte abiga ületasid kolm linna transpordiasutuste ja mobiilsideoperaatorite vahelise suhtluslõhe, mis seisnes inimeste liikumisandmete kasutamises.

Näiteks jälgiti inimeste rendisõidukite kasutamist: kuidas liigutakse Amsterdami naaberlinnadesse ja sealt välja. Platvormi abiga saab linn tuvastada, kuhu inimesed sõidavad ning analüüsida hiljem reiside mõju linna transpordivõrgule.

Tähtis roll rendisõidukitel

Kui Eestis kasutavad inimesed rendisõidukitest Bolti ja Tuule teenuseid, siis Hollandis on üks populaarsemaid jalg- ja tõukerattateenuseid pakkuvaks ettevõtteks Tier. Utrecht kasutab Vianova tööriistu, et tuvastada, kuidas ja kuhu pargitakse rendisõidukid, ning teavitada Tieri, kui seadmed on pargitud väljaspoole lubatud ala.

Hollandi linnad on esikohal ka transpordi jätkusuutlikumaks muutmise uurimisel. Amsterdam on üks esimestest, kes kasutab Vianova uut AI-l põhinevat süsihappekaasi-heite seire- ja vähendamise tööriista. Amsterdam plaanib koguda andmeid, et luua tõhusam transpordisüsteem ja vähendada süsinikdioksiidi heitekoguseid.

Vianova poliitika- ja partnerlussuhete juht Alex Pazuchanicse sõnul tuleb leida õiged andmed, et vastata rasketele küsimustele, nagu kuidas tagada, et rendisõidukid toetaks ühistransporti, mitte ei kahjustaks seda? 

Kõik see saadakse kätte mobiilside andmevoogudest, mida Vianova vahendab. Nii saab Holland liikuda lähemale enda eesmärgile ja jälgida ning korraldada efektiivsemalt liiklusohutust ja planeerida tõhusamalt infrastruktuuri arendamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.