Eksperdid prognoosivad: milline näeb välja 2021. aasta tulevikulinn?

Foto: Shutterstock.

Taas on üks aasta läbi saanud ning linnad valmistuvad järgmisteks jõupingutusteks, et muutuda jätkusuutlikumaks ja tõhusamaks. Millised on 2021. aasta nutikad linnad?

Et saada parem ettekujutus 2021. aasta nutikatest linnadest, uuris Smart Cities Dive ekspertidelt, kuhu suunas liiguvad linnad ja kohalikud omavalitsused uuel aastal. 

Kõik muutub elektriliseks

Ameerika ettevõtte Ansysi rahvusvahelise tööstuse direktori Rob Harwoodi prognooside kohaselt muutub kõik elektriliseks. Eelkõige just transpordi valdkonnas – rolleritest maasturiteni ning lennukitest paatideni.

Kuid mitte ainult transport. Näiteks California on võtnud ambitsioonika eesmärgi kasutada 2045. aastaks sajaprotsendiliselt süsinikdioksiidivaba elektrit. See toob kaasa märkimisväärseid uuendusi. 

Hetkel on kõik harjunud keskelektrijaamast elektri hankimise mudeliga, aga see muutub täielikult, kui ka teised osariigid ja riigid võtavad eeskujuks California eesmärgid. 

Juba praegu kasutatakse digitaalset tehnoloogiat, et uurida paremaid viise puhta energia tootmiseks, tarbimiseks ja säilitamiseks, et vähendada kliimamuutusi ning leevendada energiatarbimise mõju.   

15 minuti linna kontseptsioon kasvab

Rahvusvahelise õigusbüroo Dentonsi nõustaja Jennifer Morrissey sõnul on linnaplaneerimises näha paari tõeliselt põnevat arengut. Üks neist on 15 minuti linna kontseptsioon, mille Pariisi linnapea Anne Hidalgo oma hiljutise valimiskampaania käigus välja töötas.

Eesmärk on muuta inimeste elu lihtsamaks ja mugavamaks ning mis peamine – 15 minuti linna elanikud ei vaja autot. Ehk siis planeeritakse selline naabruskond, kus töökoht, eluase ja kõik muu eluks vajalik on 15 minuti kaugusel. 

Morrissey arvates hakkavad seda kontseptsiooni tänavu tõsiselt uurima Portland, Oregon ja paljud teised USA linnad. 

Rohkem rõhku tervisele ja ohutusele

Koroonaviiruse levik on äratanud inimestes uue teadlikkuse, mis on sundinud meid rohkem rõhku panema ohutusele ja tervisele avalikes kohtades, kus toimuvad suuremad kogunemised, näiteks koolid, büroohooned, kauplused ja restoranid. 

Ettevõtte Delosi tegevjuht Paul Scialla’i sõnul töötavad hoonete omanikud ja ettevõtted tõsiselt selle nimel, et tagada siseruumides võimalikult turvaline, ohutu ja tervislik keskkond.

Eksperdi prognooside kohaselt hakatakse järjest välja vahetama õhu ventilatsiooni- ja filtreerimissüsteeme, et tagada hoonetes parim õhu kvaliteet ning jätkata võitlust koroonaviiruse leviku peatamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.