Euroopa Komisjon kuulutas eelmisel nädalal välja viis Uue Euroopa Bauhausi näidisprojekti, mida rahastatakse 25 miljoni euroga. Projektide eesmärk on luua keskkonda säästvamaid linnaruume üle Euroopa Liidu (EL) ning kaasata inimesi kohalikul tasandil rohepöördega.
Samm tuleviku-Euroopa suunas
Eestis ja ka mujal Euroopa Liidus pööratakse viimastel aastatel üha rohkem tähelepanu elukeskkonna kvaliteedile. “Uus Euroopa Bauhaus” on Euroopa Komisjoni algatus, mille eesmärk on kiirendada Euroopa rohelise kokkuleppe eesmärkide saavutamiseks vajalikke muutusi inimeste elukeskkonnas.
„Ma ei jõua ära oodata, millal projektid ellu viiakse,” sõnas komisjoni president Ursula von der Leyen. Projektid annavad aimu tuleviku-Euroopast ning toovad ELi rohelise kokkuleppe meie igapäevaellu ja eluruumidesse.
Rahastuse saanud projektid aitavad kaasa ka ELi missioonidele, kus tuuakse kokku nii teadlased, innovaatorid, ettevõtjad, poliitikakujundajad kui kodanikud ning pakutakse vajalikke meetmeid ja rahastust kestva muutuse loomiseks. Peamine fookus seisneb tervishoiu-, kliima- ja keskkonnaprobleemide lahendamises.
5 projekti 13 riigis
NEB-STAR tutvustab, kuidas saab territoriaalsete ümberkujundamiskavadega kaasata nelja linna – Stavangeri (Norra), Prahasse (Tšehhi) ja Utrechti (Holland) – Uue Euroopa Bauhausi põhimõtteid ja väärtusi, mille hulka kuulub muuhulgas kliimaneutraalsuse saavutamine. Arvesse võetakse kohalike vajadusi ning piirkondade põhiprobleeme.
CULTUURCAMPUSe raames luuakse Rotterdami (Holland) lõunaosasse jätkusuutlik kunsti-, teadusuuringute, õppimise ja kogukonna keskus. Eesmärk on taaselustada hetkel ebasoodsas olukorras seisev linnak, mis asub ajaloolises hoones ning toimib eri kultuuriürituste sõlmpunktina.
NEBhourhoods valmistab Müncheni Neuperlachi (Saksamaa) linnaosa ette tulevikuks, nagu on määratud ka Euroopa rohelises kokkuleppes. Teemad käsitlevad muuhulgas keskkonda, taaskasutust, transporti ning energiakasutust. Projek kasutab ära piirkonna tugevaid külgi: hea kogukonnatunne, laiaulatuslikud rohealad ja suuremahulised elamud.
DESIRE projektiga asutakse tegelema erinevate ELi linnade ees seisvate probleemidega: kliimamuutused, bioloogilise mitmekesisuse vähenemine ja ressurssidega seotud väljakutsed. Põhinedes kolmel põhiteemal, milleks on kaasamine, taaskasutus ja linnade loodusega ühitamine, kasutab projekt kunsti, arhitektuuri ja disaini, et leida alternatiivseid viise, kuidas muuta territooriume keskkonnasõbralikuks.
EHHUR toetab linnasid ja elanikke elukeskkonna muutmisel. Seitsmes erinevas kohas ELis ja assotsieerunud riikides püütakse lahendada sotsiaalmajanduslikke ja kultuurilisi probleeme, nagu sotsiaalne segregatsioon, energiavaesus ja rahvastiku vähenemine.
Projektid viiakse ellu ELi 11 liikmesriigis (Belgia, Tšehhi, Saksamaa, Taani, Kreeka, Horvaatia, Itaalia, Läti, Holland, Sloveenia ja Portugal) ning samuti Norras ja Türgis.