Tuleviku linn

Tulevikutehnoloogia: Ülemiste linnakusse kerkib 20 miljonit eurot maksev vesinikutehas

Euroopa juhtiv tahke oksiidkütuseelementide tootja Elcogen ja Mainor Ülemiste AS sõlmisid lepingu uue tootmisüksuse väljaarendamiseks Tallinnas Ülemiste City äripargis.

10 000 m2 suuruse tootmisrajatise detailid on juba kokku lepitud ja Valukoja tänavale rajatava objekti ehitamist alustatakse 2021. aasta suvel. Ehitus peaks kestma 12 kuud eeldatava maksumusega 6,3 miljonit eurot. Elcogen investeerib tootmisüksuse seadmetesse ca 20 miljonit eurot.

Elcogen on 2001. aastal asutatud Eesti ettevõte, mis arendab ja toodab maailma kõige tõhusamaid kütuseelemente. Ettevõte tarnib oma tooteid rohkem kui 60 ärikliendile üle maailma. Hiljuti pälvis Elcogen Euroopa ettevõtlusauhindadel innovatsiooniauhinna ja eelmisel aastal omistati ettevõttele Eesti ettevõtlusauhindadel Aasta uuendaja tiitel.

Hetkel on Elcogenil Ülemiste linnakusse rajatud poolautomaatne kontseptsioon-tehas. Uus tehas saab olema ligi 50 korda suurema tootmisvõimsusega ja täisautomaatne. Samuti on Elcogeni uus tehas esimene suurem säästliku keskkonnatehnoloogia projekt Ülemiste City äripargis.

Baltimaade suurima ja kõige kiiremini kasvavas ärilinnakus Ülemiste Citys tegutseb ligi 500 ettevõtet ning igapäevaselt töötab, õpib ja elab seal üle 12 000 inimese. Linnaku välja töötamisse ja arendamise taga on Mainor AS, Mainor Ülemiste AS ning Technopolis Ülemiste AS.

Teet Raudsep, Ursel Velve, Enn Õunpuu.Foto: Mainor Ülemiste.

Suund rohelisema energia poole

Kütuseelemendid on uue põlvkonna puhta energia tootmise tehnoloogia, mis võimaldab toota elektrienergiat ilma kütuseid põletamata Elektritootmine kütuseelementide abil on oluliselt tõhusam, ohutu ja saastevaba.

Lisaks on kütuseelementidega võimalik toota „rohelist“ vesinikku, millel on energia salvestamisel tulevikus tähtis osa. Kütuseelementide tehnoloogia on kesksel kohal Euroopa ja globaalses energiastrateegias, mille eesmärk on vähendada fossiilkütuste kasutamist ja piirata CO₂ heitkoguseid.

“Elcogeni eesmärk on saada maailma juhtivaks tahke oksiid kütuseelementide tootjaks. Uus tehas on oluline samm selle poole, sest läbi masstootmise väheneb tehnoloogia hind kordades ning meie kliendid suudavad pakkuda lõppkasutajatele taskukohaseid ja innovaatilisi energialahendusi,” rääkis Elcogeni asutaja ja tegevjuht Enn Õunpuu.

Näiteks võimaldab Elcogeni tehnoloogia arendada Õunpuu sõnul rohe-energia lahendusi muuhulgas ka kortermajadele. “Seade salvestaks tuule või päikse energia vesinikuks ning toodaks selle sama seadmega vesinikust soojust ja elektrit. Sealjuures oleks elektri ja sooja tootmise CO2 heitekogus null.

Kortermajas elavale tavatarbijale oleks elekter ning toa soe soodsam kui võrgust ostes, lisaboonuseks oleks suurem varustuskindlus. Juba täna oleks sellise seadme ülemaailmne turg suurusjärgus 10 miljardit eurot,” selgitas ta.

“Oleme väga uhked, et see ainulaadne puhta keskkonna tehnoloogia on välja töötatud siin meie kogukonnas koos Eesti teadlastega. Hindame väga kõrgelt innovatsiooni ja sellega kaasnevat mõtteviisi. Elcogen on selle suurepärane näide, muutes loodetavasti lähitulevikus meie hoonete või elektriautode laadimisjaamade energiatarbimist tõhusamaks ja rohelisemaks,” sõnas Ülemiste City innovatsioonijuht ja Mainor Ülemiste juhatuse esimees Ursel Velve.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.