Tuleviku linn

Elon Musk lubab, et sel aastal hakkab Tesla tõsiselt päikesepaneelidega katusekivisid tootma

Elon Musk teatas tänavu märtsis, et 2019. aastast tuleb päikesepaneelide aasta. Täpsemalt mõtles Musk Tesla arendatud Solar Roof paneele, mida erinevalt tavalisest päikesepaneelidest paigaldatakse juba otse hoonele katusepaneelidena.

Tesla võttis esimesi sissemakseid Solar Roof paneelidele vastu juba 2017. aasta mais, kuid seni on paneelid jõudnud vaid üksikute klientideni ning tootmine on olnud graafikust maas. Nüüd peaks see muutuma.

Eriliseks teeb Tesla Solar Roofi asjaolu, et päikesepaneele ei paigaldata eraldi katuse peale, vaid need ongi juba osa katusest. Samuti lubab Tesla Solar Roof paneelidele eluaegset garantiid, kuna karastatud klaasist paneelid peaksid tootja andmetel olema mistahes teistest katusematerjalidest vastupidavamad olema.

Päikesepaneele paigaldades saavad majaomanikud valida kui suurt osa katusest nad päikesepaneelide alla tahavad – Tesla soovitab ühe ruutjala kohta 35% päikesepaneele ja 65% tavapaneele. Ümber teisendatuna tuleb sedasi katuse ühe ruutmeetri hinnaks 210 eurot ning Tesla soovib hakata tavaliste paneelide tootjatele tõsist konkurentsi pakkuma.

Kõige otsesem konkurent Tesla katusepaneelidele tuleb siitsamast Eestist firma Roofit Solar näol, kes pakuvad sarnast lahendust 75 euro eest ruutmeetri kohta, kusjuures selline hind on juhul kui pool katusest on päikesepaneelidest ja teine pool tavalistest paneelidest.

Igal juhul on nii Tesla kui ka “Eesti oma Tesla” teinud suuri samme päikese- ehk taastuvenergia tavalistele koduomanikele kättesaadavamaks muutmise suunas. Kas uue kodu rajajal ongi enam mõtet katust millestki muust kui päikesepaneelidest ehitada?

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.