Tuleviku linn

Espoos pannakse proovile isejuhtivad ja täiselektrilised tänavapuhastusmasinad

Foto: Trombia Technologies.

Soome linnas Espoos katsetatakse uudset isejuhtivat tänavapuhastusmasinat, mis töötab puhtalt elektri pealt ning on keskkonnasõbralikum.

Isejuhtiva täiselektrilise tänavapuhastusmasina tõi turule mullu Soome ettevõte Trombia Technologies, kelle sõnul on elektrilised koristusteenust pakkuvad masinad kuni 85 protsendi võrra väiksema energiakuluga kui tavalised diiselsõidukid. 

Trombia Free nimeline puhastusseade on varustatud LIDAR-il põhineva masinvaate tehnoloogiaga, mis saab koristamisega hakkama ka ekstreemsemates ilmastikuoludes, näiteks vihma- või lumesaju korral. 

Kuna Trombia Free tänavapuhastusmasin kasutab diiselsõidukitest tunduvalt vähem energiat, saavad linnad selle abil kokku hoida ka elektri pealt, ilma et see mõjutaks kvaliteeti ja efektiivsust.

Ettevõtte sõnul tugineb praegune sõidukitehnoloogia imemisvõimele, mis leiutati ligi 70 aastat tagasi. 

“Kui mõtleme 3 miljonile süsinikdioksiidi tonnile, mida maailmas toodavad suure võimsusega diiselkütusel töötavad tänavapuhastajad, siis saame aru, et tegelikult saavad nutikad linnad oma energiatarbimist ja süsinikdioksiidi heidet oluliselt vähendada, muutes kõigest tänavate puhastamise viisi,” sõnas Trombia Technologies tegevjuht Antti Nikkanen.

Mullu septembris katsetas ettevõte enda isejuhtivat tänavapuhastajat ka pealinnas Helsingis. Kõigi eelduste kohaselt jõuab süsinikuvaba Trombia Free masstootmisse 2022. aasta alguses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.