Tuleviku linn

Euroopa esimesed täissuuruses isejuhtivad bussid pannakse Šotimaal reisijaid vedama

Foto: Alexander Dennis.

Šotimaal esitleti esmakordselt Euroopas täissuuruses isejuhtivaid busse, mis järgmisel aastal testsõite tegema asuvad. Bussifirma Alexander Dennis Enviro200 on esimesed katsed juba Manchesteris läbi viinud.

Viis isejuhtivat bussi hakkavad 2020. aastal tegema testsõite kahel marsruudil Edinburghi ümbruses. Bussid mahutavad kokku 42 reisijat ning peaksid veidi üle 20-kilomeetrisel marsruudil suutma nädalas kuni 10 000 reisijat teenindada.

Hetkel veel arendusfaasis bussidele paigaldatakse lisa tehnoloogiaid, mille lõpptulemusena saavutatakse neljanda taseme isejuhtivus. See tähendab, et iga sõidu ajal peab bussis siiski juht kaasas olema.

Neljanda taseme isejuhtivusega peab bussis alati juht kaasas olema.

Projekti nimega CAVForth viivad läbi bussifirma Alexander Dennis ja tehnoloogiaettevõte Fusion Processing koostöös Šotimaa transpordiameti, Bristoli robootikalabori ja Napieri ülikooliga.

CAVForthi kirjeldatakse projekti läbiviijate teatel kui üht kõige arenenumat isejuhtiva bussiprojekti maailmas. Lisaks isejuhtivate süsteemide arendamisele tegeleb Fusion Processing väiksemate projektidega, mis puudutavad inimeste poolt juhitavaid busse. Näiteks arendab ettevõtte tehnoloogiaid väliste tahavaatepeeglite kaotamiseks, automatiseeritud hädapidurduse ning jalakäijate ja ratturite tuvastus- ja hoiatussüsteemi jaoks.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.