Facebook jagab teadlastega privaatseid andmeid, et selgitada välja oma mõju valimistele

Foto: Scanpix/EPA/John G. Mabanglo.

Möödunud nädala alguses teatas Facebook, et hakkab nüüdsest kogutud andmeid teadlastega jagama, eesmärgiga selgitada välja, kuidas sotsiaalmeediahiiglane võib valimisi mõjutada.

Teadlased hakkavad andmete abil väga erinevaid asju uurima

Kokku saavad ligipääsu Facebooki privaatsetele andmetel üle 60 teadlase 30st erinevast instituudist ja 11st erinevast riigist. Teadlased uurivad esialgsete plaanide järgi väga erinevaid valdkondi. Näiteks on kavas selgitada välja tuttavate jagatud valeuudiste mõju ja tagajärjed ning kuidas peavoolu ja eksitavad uudised internetis üksteisest erinevad.

Oluline on kogu projekti juures see, et Facebook ei saanud – meile teadaolevalt – otsustada või mõjutada, mis teemasid teadlased uurima hakkavad või kuidas nad andmeid kasutama hakkavad. Samuti ei otsustanud Facebook seda, millistele ülikoolidele ligipääs andmetele antakse.

Facebooki pressiteate kohaselt loodetakse sellise projektiga saada ka parem arusaam sotsiaalmeedia rollist ja mõjust valimistele ja demokraatiale, mis võiks aidata Facebookil ja teistel ettevõtetel oma tooteid ja teenuseid parandada.

PRi ja privaatsuse küsimus

Üks küsimus sellise projekti juures on kindlasti privaatsus, kuna Facebook annab privaatseid andmeid 60-le teadlasele ja peab sealjuures tagama, et andmeid ei väärkasutata. Minevik on näidanud, et selline asi on kahjuks võimalik ja väga tõsiste tagajärgedega.

Jagatud andmete seast saavad teadlased ligipääsu URL-idele, mida vähemalt 100 inimest avalike privaatsussätetega oma kontol jaganud on. URLiga kaasneb veel Facebooki kogutud statistika – näiteks engagement ja sisu kokkuvõte – ning informatsioon Facebooki faktikontrollijatelt, kui nad on postitust hinnanud.

Andmed peaksid olema segatud ja anonüümsed sedasi, et ühtegi inimest pole võimalik uurimistöödes tuvastada. Uuringutel puudub kindel tähtaeg, mistõttu võivad tulemused meieni jõuda kuude või isegi aastate pärast.

Andmete töötlus, jagamine, privaatsus on kõik olulised aspektid ka tuleviku nutilinnades, kus erinevad teenused, infrastruktuur ja isegi sõidukid võiksid omavahel ühenduses olla.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.