Tuleviku linn

Glasgow’ linnavalitsus võttis eesmärgiks aastaks 2022 ühekordse plastiku kasutamine lõpetada

Foto: Scanpix/T. Seeliger.

Glasgow’ linnavalitsus teatas eesmärgist linnas aastaks 2022 ühekordse plastiku kasutamise lõpetada ning loobuda kogu üleliigsest plastikust aastaks 2030.

Eesmärgini jõudmiseks käidi välja 24-punktiline tegevuskava, milles on välja toodud erinevad sammud, kuidas linnas plastiku kasutamist vähendada. Üheks esimeseks etapiks on kirjutada alla Eurocitiese plastiku vähendamise lubadusele, mis hiljuti Oslo linna poolt algatati.

Enne strateegia koostamist said linnaelanikud osaleda avalikus debatis, mille käigus linnavalitsusele üle 1500 vastuse laekus. Pikaajaline eesmärk on lõpetada plastiku kasutamine seal, kus see võimalik on, või leida olemasolevatele plastikesemetele alternatiivsed versioonid.

Tegevuskavas on keskendutud ainult 2020. aastale, kuna probleem on suureulatuslik ja eesmärgi täitmiseks pole palju aega. Strateegiat hakatakse vastavalt vajadustele igal aastal uuendama.

Näiteks on plaanis uuring ühekordsete plastikesemete vähendamise kohta, Glasgow’ esimese plastikuvaba ostutsooni loomine, tasuta veepudeli täitmiskraanide lisamine ja erinevate plastiku vähendamisele suunatud projektide toetamine. Uuritakse ka võimalust linna esimese plastikuvaba kooli osas.

Samuti on plaanis muuta ühekordsete plastikesemete, näiteks kilekottide ja plastpakenditega seotud seaduste karmimaks muutmine. 2030. aasta eesmärgi saavutamisel on plaani kohaselt väga oluline osa ka plastiku vähendamisele suunatud teavitustööl.

Tegevuskavas on välja toodud ka koolisööklates ja avalikes toitlustusasutustes plastiku vähendamise võimalused. Linnavalitsus jätkab ka Glasgow Cup kampaaniaga, eesmärgiga ühekordsete kohvitopside kasutamist vähendada ja taaskasutamist suurendada.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.