Tuleviku linn

Helsingi parimate nutikate küttelahenduste väljapakkujaid premeeriti miljoni euroga

Foto: City of Helsinki.

Mullu käima lükatud tõhusa ja keskkonnasäästliku küttelahendusete konkurss Helsinki Energy Challenge sai nüüdseks läbi ning avaldatud on ka neli võitjat, keda premeeritakse ühe miljoni euroga.

Aasta kestnud rahvusvahelise konkurssi eesmärk oli leida uudsed küttelahendused, mida saaks Helsingi rakendada 2029. aastaks ning mis aitaksid muuta linna järk-järgult süsinikuneutraalseks. 

Konkursile laekus kokku 252 ettepanekut 35 erinevast riigist, millest valis rahvusvaheline žürii välja 10 parimat ideed. Parimates lahendusteks valiti:

  • Hive – paindlik plaan, mis põhineb tehnoloogiatel ja lahendustel, nagu merevee soojuspumbad, elektrikatlad, päikese soojusväljad ja nõudluse juhtimise meetmed
  • Beyond Fossils – energia ülemineku mudel, mis põhineb avatud ja tehnoloogiliselt neutraalsel keskkonnasäästlikul kütteoksjonil
  • Smart Salt City – lahendus, mis ühendab termokeemilise energia salvestamise ja tehisintellekti kaubanduslikult kättesaadavate energiatehnoloogiatega
  • Helsinki’s Hot Heart – süsteem, mis koosneb 10 ujuvast veehoidlast, mis on täidetud 10 miljoni kuupmeetri kuuma mereveega ja mille sisendressursiks võivad saada erinevaid energiaallikaid.

Kuna praegu moodustab Helsingi küttesüsteem enam kui poole linna koguheitest, otsustati Helsinki Energy Challange konkurssi raames välja töötada tulevikukindlad küttelahendused. 

Sarnaselt teistele maailma linnadele, on ka Soome eesotsas Helsingiga alustanud võitlust kliimamuutuste vastu. Linna eesmärk on vabaneda 2029. aastaks söeküttest ning 2035. aastaks olla täielikult süsinikuneutraalne.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.