Tuleviku linn

Helsingis alustab esmakordselt tegevust tellimuspõhine transpordilahendus ViaVan

Fotod: ViaVan.

Helsingis Espoo linnaosas alustab tegevust Euroopa firma ViaVan, mis keskendub tellimuspõhisele transpordile. Nn esimese ja viimase kilomeetri transpordilahendus pakub Espoo elanikele võimalust tellimuspõhiselt näiteks metroo- või rongipeatusteni jõuda.

Kuidas toimib tellimus- ehk vajaduspõhine transport?

ViaVani valis Helsingi transpordiamet välja IdeaLab konkursi raames, mille eesmärgiks oli leida uusi ja uuendusmeelseid transpordilahendusi just Helsingi piirkonda. See tähendab, et ViaVan sai teenuse käivitamiseks pool miljonit eurot ning aitab nüüd oma kogemuse ja tehnoloogia abil vähendada Espoost autoga pealinna sõitvate inimeste hulka.

Vähemalt ideaalis peaks tellimuspõhine transport just seda tegema: aitama inimestel ilma autota ühistransporti võimalikult mugavalt kasutada.

Reisijad saavad läbi ViaVani rakenduse otse rongi- või metroopeatustest endale sobivasse sihtkohta sõiduki tellida. Via tehnoloogia kombineerib omavahel mitu sarnasesse sihtkohta liikuvat reisijat ning saadab klientidele vastavalt ühe kaheksast saadavalolevast sõidukist. Marsruutide ja sõidukite ühildamine ja muutmine toimub muidugi reaalajas ja sõltuvalt reisijate vajadustest.

Tellimuspõhise ühistranspordi olemus joonisena.

Ühistransport versus erasõiduk?

“ViaVan muudab mobiilsuse mõistet üle Euroopa ja meil on hea meel, et meid valiti välja HSLi kui Euroopa transpordisektori novaatori poolt, et sellist murrangulist teenust osutama hakata,” sõnas Chris Snyder, ViaVani tegevjuht. Snyder usub, et mida kergemaks muutub ühistranspordi kasutamine, seda enam hakkavad inimesed seda auto asemel valima.

Firma esimene tellimuspõhine ühistransporditeenus käivitati Põhjamaades tänavu augustis Norras Oslo linnas. Sarnaseid teenuseid osutab koostöös ühistranspordi asutustega ViaVan veel Londonis ja Berliinis. Tänaseks on firma oma tegevust alustanud 20 riigis ning osutanud enda andmetel juba üle 65 miljoni sõidu.

ViaVan asutati 2017. aastal USA sõidujagamisteenuse Via ja tuntud autotootja Mercedes-Benzi koostööna.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.