Tuleviku linn

Helsingis hakatakse ühistranspordina tõukerataste renditeenust testima

Elektrirataste rendipunkt USAs.Foto: Scanpix/Reuters/Mike Blake.

Helsingis algab 15. aprillil projekt, mille raames testitakse Vuosaari linnaosas tõukerataste rentimise teenust. Kokku on projektis 30 tõukeratta laenutuspunkti ning kasutusel on nii elektrilised kui ka tavalised tõukerattad.

Projekti viivad koostöös läbi Helsinki transpordiamet (HSL) ja teenuse eest vastutav ettevõte Samocat Sharing.

“Tõukerattad on lühikeste vahemaade läbimiseks täiuslikud,” sõnas HSLi vanemnõunik Tarja Jääskeläinen. “Ja kuna need on volditavad, saab neid igale poole kaasa võtta. Meie eesmärk on kasutada Vuosaari testi, et näha, kuidas tõukerattad töötavad osana meie ühistranspordist ja samuti iseseisva transpordivahendina.”

Jääskeläinen selgitas, et kuigi Helsinkisse tulevad tänavu ka hoiupunktideta tõukerattad, nagu mõnes välisriigis näha võib, siis Vuosaari projektis kasutatakse siiski veel hoiupunktidesüsteemi, kuna inimesed on sellise teenusega harjunud.

Tõukerataste hoiukohti ja saadavalolevaid rattaid saab näha HSLi veebilehelt või Samocati rakendusest. Täislaetud elektrilise tõukerattaga saab sõita kuni 15 kilomeetrit kiirusega 25 km/h.

Kuidas hakkab tõukeratta rentimine välja nägema?

Kogu teenust osutab firma Samocat Sharing ning tõukerataste kasutamine hakkab käima läbi Samocati rakenduse. Ratta hoiupunktist kättesaamiseks tuleb skannida sisse ratta kõrval asuv QR-kood. Tõukerattaid saab ükskõik millisesse peatuspunkti tagastada ka ilma rakenduseta.

Tõukeratta kasutamise eest maksmine käib automaatselt, läbi rakenduse, kuhu on ühendatud kasutaja pangakaart.

“Samocat Sharing on sarnaseid tõukerattateenuseid teostanud Mosvkas ja mujal Venemaal,” ütles firma projektijuht Tuomas Korhonen. “2017. aasta sügisel viisime Espoos Otaniemis läbi väikese pilootprojekti. Meie eesmärk on oma tegevust Euroopasse laiendada. Meie teenuse siht on muuta inimeste liikumine lihtsamaks keskkonnasõbralikul viisil.”

Selles rubriigis räägime, tarkade ehk nutilinnade arengutest, tuleviku teenustest, transpordist ja arhitektuurist ning kõigest, mis puudutab tuleviku linnade elanikke ja selle keskkonna kasutajaid.

Rubriigi sisu loob ja kureerib Ülemiste City arendaja Mainor Ülemiste.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.