Tuleviku linn

Helsingis hakkab tänavaid koristama robot

Foto: Shutterstock

Helsingi linnajuhid otsivad uusi võimalusi, kuidas puhastada tänavaid ja seejuures elanikke võimalikult vähe häirida. Seetõttu katsetatakse tänavakoristusel uut tehnoloogiat – vaikselt töötavat heitegaasivaba robotit.

Robotsõiduk nimega Trombia Free asub tööpäeva õhtuti tänavaid puhastama sellest nädalast kuni 27. aprillini. Robot töötab Helsingi Jätkäsaari piirkonnas tiheda liiklusega Välimerenkatu tänaval ja Baana jalgrattateel, kirjutab Cities Today.

“Meie autonoomne ja elektriline tänavapuhastusmasin on nii vaikne, et see võimaldab pühkida tänavaid öösel, liiklust võimalikult vähe häirides,” sõnas roboti ehitanud ettevõtte Trombia Technologies tegevdirektor Antti Nikkanen.

“Meie jaoks on Helsingi linnaosa Jätkäsaari ideaalne nutika linna testimispaik ja loodetavasti eeskujuks ka maailma suurlinnadele, kuna öine Jätkäsaari näitab, mida saab linnakeskkonnas koristustehnoloogia automatiseerimisega tegelikult saavutada,” märkis ta.

Masin suudab oma teelt tuvastada nii takistused kui jalakäijad ning vajadusel ka peatuda. Siiski on masina liikumine ja tegevus kaamerast näha ja pideva jälgimise all. Eelkõige hoitakse silma peal tänavapuhastaja müratasemel ja tõhususel, aga ka sellel, kuidas reageerib robot erinevatele takistustele.

Masina arendamine jätkub

“Meie eesmärk on arendada ja eksportida Jätkäsaari laborist teistesse Soome linnadesse ja välismaale vaid parimaid tehnoloogialahendusi,” sõnas linna innovatsiooniüksuse Forum Virium Helsingi projektijuht Janne Rinne.

Ta lisas, et samal ajal propageeritakse muidugi ka Helsingi kliimaeesmärke ja tahetakse luua elanikele nauditavamat linnakeskkonda. 

Tänavapuhastusrobotit Trombia Freedi kirjeldatakse hetkel kui maailma esimest täisvõimsusega, elektrilist ja autonoomset tänavapuhastusmasinat. Trombia esindajate sõnul kulutab seade tavaliste puhastusmasinate energiast ja kasutatud veest vaid 15 protsenti ega tekita heitegaase.

Üsna pea on Trombial plaanis katsetada masinat ka teistes Soome linnades ning tulevikus ka välismaal.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.