Tuleviku linn

Helsingis võeti kasutusele veebipõhine kaart, mis näitab reaalajas rahvarohkeid piirkondi

Foto: City of Helsinki.

Soome pealinn Helsingi tutvustas 23. juunil uut heatmap’i põhist veebilehte, mille abil saavad inimesed ise reaalajas jälgida, millistes linnapiirkondades ja kohtades on parasjagu rohkem rahvast. 

Eesmärk on aidata inimestel enda teekondi paremini planeerida, vältides sealjuures rahvarohkeid alasid. Samuti toetada turismitööstust ja edastada linna jaoks uusi andmeid.

Linn on värvikoodiga kaardi väljatöötamiseks võtnud appi endale tarkvaraettevõtte Hypercelli. Linna keskusesse ja teistesse populaarsetesse turismipiirkondadesse paigaldatakse andurid, et tuvastada anonüümseid Bluetooth-signaale näiteks nutitelefonidest. 

Signaalid mõõdavad rahvahulga mahtu, inimeste konkreetses asukohas veedetud keskmist aega ja rahvahulkade liikumist. 

Andurite abil rahvahulga jälgimise trend on eriti populaarseks saanud just koroonaviiruse ajal, et toetada sotsiaalset distantseerumist. Helsingi linna teatel on aga nende heatmap veebileht esimene maailmas, mis pakub eraldi kodanikele suunatud reaalajas jälgimist. 

Andmed

Kõik projektiga seotud ettevõtted on heatmap’il nähtavad ning saavad kogutud andmeid kasutada erinevatel eesmärkidel, näiteks oma turunduse optimeerimiseks ja kliendipotentsiaali mõõtmiseks erinevates piirkondades.

Samal ajal kasutab anduritest tulenevaid andmeid ka linn, et mõista, millised turismiatraktsioonid on kõige populaarsemad, et keskenduda teenustele vastavalt nõudlusele. Andmed võivad kasulikuks osutuda ka näiteks liikluse planeerimisel.

“Helsingi on kriisi mõjude all kannatanud rohkem kui ülejäänud Soome, kuna suur osa kohalikust ökosüsteemist on üles ehitatud hotellidele, restoranidele, üritustele. Nüüd peame tegema suuri jõupingutusi uute ühiste töömudelite väljatöötamiseks, et suurendada ohutust,” sõnas Helsingi linna majandusarengu direktor Marja-Leena Rinkineva.

Heatmap on suurepärane näide sellest, kuidas ettevõtted ja Helsingi linn saavad luua veelgi turvalisema linna. Ohutus ja ruumikus on Helsingi tugevused, seda ka rahvusvahelises plaanis,” lisas ta.

Linna teatel on kõik kogutavad andmed anonüümsed ja ühtegi neist ei saa otseselt ega kaudselt teiste andmetega ühendada, et võimaldada kasutaja tuvastamist.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.