Tuleviku linn

Helsingi raamatukogud laenutavad nüüdsest välja 3D-prinditud õhusensoreid

Foto: Shutterstock.

Helsingis asuvate Itäkeskuse, Vallila, Viikki ning Oodi raamatukogudest saab peatselt laenutada õhukvaliteeti mõõtvaid sensoreid, mis on toodetud 3D-printimise abil, vahendab Helmet.fi.

Andureid pakutakse Helsingi linna ning UrbanSense firma vahelise projekti raames, mille eesmärgiks on linna ning selle ümbrusest võimalikult palju õhukvaliteediga seostuvaid andmeid koguda.

Kvaliteedimõõtjaid kantakse sarnaselt käekellale ümber randme ning need tuleb ühendada nutiseadmes oleva rakendusega. Andurid edastavad mõõdetud informatsiooni telefoni läbi Bluetoothi ning seda jagatakse ka Helsingi Ülikooliga.

Nagu eelpool mainitud, siis andurid on 3D-prinditud ning lisaks veel biolagunevast materjalist. Maksimaalselt saab neid laenutada kaheks nädalaks.

Andureid on hetkel kokku kümme ning nende valmistajate sõnul on need siiski veel prototüübi faasis. Eesmärgipõhise kasutuse järel loodetakse neid aga lihvida ja pidevalt paremaks muuta.

Peamiselt mõõdetakse just süsinik-monooksiidi sisaldust linnaõhus ning saadud andmeid rakendatakse linnaplaneerimisel ning liikluskorralduse muutmisel. Sarnane süsteem on juba kasutusel näiteks Norras.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.