Hiina edelaosas on paari aasta jooksul kerkimas futuristlik linn, mis on planeeritud Sichuani provintsi pealinnast Chengdust väljaspool paiknevale 4,6 ruutkilomeetri suurusele alale, kus asub hulga uusi ülikoole, laboreid ja kontoreid.
“See ei ole tüüpiline linnaprojekt ega ka maastikukaitseprojekt, vaid loodame kombineerida mitu varianti, kuidas linn ja maapiirkond võivad samaaegselt eksisteerida ja pakkuda uut tüüpi linnastunud arengut,” selgitas Metropolitani arhitektuuribüroo osanik Chris van Duijn. “Tahame, et linnas oleks rohkem looduslähedust ja kaunis keskkond, mistõttu ei keskendu me ka autoteede ja -liikluse arendamisele,” lisas ta.
Et leida tulevikulinna kavandama parimad võimalikud arhitektid, korraldati rahvusvaheline ideekonkurss, kus võistlustööde põhjal valiti välja kaks kõvemat arhitektuuribürood, kes hakkavad vastutama linna planeerimise eest, ja nendeks said Metropolitani arhitektuuribüroo ja Gerkan, Marg & Partnerid.
Metropolitani arhitektibüroo asub kavandama piirkonda, mida nimetatakse mitmete seal paiknevate haridusasutuste tõttu rahvusvaheliseks hariduspargiks, samal ajal kui Gerkan, Marg & Partnerid vastutavad avalike ruumide ja transpordivahendite eest.
Hariduspargi hoonete katuste kavanditel on näha palju rohelust ning katused on ehitatud üles kihtidena, meenutades terrassidest koosnevaid riisipõlde. Kogu linnaku – ülikoolihoonete, ühiselamute, riiklike laborite ja kontorite – ülesehitus meenutab mägist maastikku, moodustades oru, mille keskel on üks hiiglaslik hoone.
“Kuigi Hiinas on kestnud linnastumine juba kümneid ja kümneid aastaid, tundub ikka veel, et valikuvõimalused linnaplaneerimisel on siiski väga piiratud,” tunnistas Van Duijn. “Millegipärast näib alati, et meil on ainult kaks valikut: see on kas elad linnas või maapiirkonnas. Aga kuna linnad aina laienevad ja rahvastuvad, siis tekib lõpuks elanikel huvi ka teiste alternatiivide vastu, nagu seda on meie uus projekt,” märkis ta.
Projekti esimesed osad valmivad selle aasta lõpuks, kuid kogu ala ehitamisele kulub veel kaks aastat. Chengdu tulevase teaduse ja tehnoloogia linna nime all tuntud projekt avalikustati veebruari esimesel nädalal ja kuulub Hiinas praegu ehitatavate “tulevaste linnade” projektide hulka, mis tähendab, et Hiinas on tulemas veel mitmeid sarnaseid suuremahulisi linnaarenduse projekte.
Kiire linnastumine riigis on toonud kaasa elanikkonna ülempiiri suurtes metropolides nagu Peking ja Shanghai, samas kui Hiina valitsus ennustab, et 2035. aastaks elab enamikes riigi linnades umbes miljard inimest.
Ülerahvastumise piiramiseks ja inimeste hajutamiseks investeerivad ametnikud raha uutesse taolistesse tulevikulinnadesse, nagu näiteks ka Xiongani, mida ehitatakse Pekingist veidi üle 60 miili kaugusele ja kus hakkab elama eeldatavasti 2,5 miljonit inimest. Eelmise aasta juunis avalikustati ka Shenzheni autovaba linna “Net City” plaanid, mille järgi tuleb see umbes Monaco suurune.