Hiina linnast Shenzhenist sai maailma kõige esimene linn, mis vahetas kõik oma fossiilkütuste peal töötavad bussid elektriliste vastu. Nimelt on nüüdseks kõik 16 000 Shenzhenis liikuvat bussi elektrilised, vahendab WIRED.
Lisaks müra vähenemisele, eraldavad bussid kokku 48 protsenti vähem süsinikdioksiidi ja palju vähem teisi saasteaineid. Ka rahaliselt on linnal odavam hooldada elektrilisi busse fossiilkütuste peal liikuvate asemel.
Linna suurim bussiettevõte Shenzhen Bus Group märkis, et kui diiselbussi aastased hoolduskulud on ligi 93 000 eurot, siis elektribussi omad jäävad 81 000 euro juurde.
Elektriliste busside nõrgad küljed
Sellest hoolimata on e-bussi juures välja toodud ka mõned miinused. Näiteks ei saanud nad Colombias Bogota karmidel teedel ja Lõuna-Aafrikas Kaplinna järskudel küngastel kõige paremini hakkama.
Lisaks otsustas New Mexico osariigi, Albuquerque linnavalitsus tühistada e-busside tellimused, kuna testimisel avastati, et bussiakud ei ole kõige usaldusväärsemad äärmuslikemate temperatuuride juures.
Siis tuleb veel ka infrastruktuuri probleem. E-busse tuleb laadida umbes iga 200 kilomeetri tagant ja laadijad on kallid. Nad kasutavad ka palju ruumi ja energiat. Shenzheni bussipark kasutab kokku umbes 4000 MWh, mis on võrdväärne ligi üle 1 miljoni majapidamise energiakuluga.
6000 e-bussi mahutamine nõudis Shenzhen Bus Groupilt 106 laadimisjaama ehitamist, kuhu kerkis lõpuks kokku 895 laadimisterminali. Iga terminali hind on ligi 63 000 eurot.
Kõikidele miinustele vaatamata, laieneb üha rohkem elektribusside arv maailma eri riikides, eriti Lõuna-Ameerikas. Väljaspool Hiinat on maailma suurim elektribusside park Tšiili pealinnas Santiagos.
Lääne-Euroopas suurenes 2019. aastal e-busside registreerimise arv kolmekordselt. Samas suunas liiguvad ka USA osariigid New York ja California, kes on võtnud eesmärgiks muuta 2040 aastaks kõik bussid fossiilkütuste vabaks.