Tuleviku linn

Hiinasse ehitatakse kõrgtehnoloogiline “koroonavastane” nutilinn

Fotod: Guallart Architects.

Hiinas kavandatakse uut “koroonaviirusevastast” linna, eesmärgiga pakkuda inimestele eluaset tulevaste karantiiniperioodide ajal, vahendab Insider

Xiong’ani kogukonna ehitamise konkursi võitis Hispaania ettevõte Guallart Architects. Tulevase linna kavandatud arendus hõlmab suurte rõdudega kortereid, köögiviljaaedu, kasvuhooneid, päikesepaneele, ühiskondlikke tööruume, basseini, turgu ja lasteaeda.

Ehkki teatud piirkondades on autod lubatud, siis paljud tänavad on mõeldud ainult jalakäijatele ja jalgratturitele. Suurt rõhku pannakse ka ühistranspordile ja elektritaksodele, et vähendada inimeste sõltuvust isiklikest sõidukitest.

“Meie ettepanek tuleneb vajadusest pakkuda lahendusi erinevatele kriisidele, et luua ringmajandusele põhinev uus linnaelu,” sõnas ettevõtte Guallart Architects asutaja Vicente Guallart.

Guallarti sõnul on koroonaviirus hoopis võimalus propageerida uusi, ökoloogiale keskenduvaid linnavorme.

“Linnad on näinud, milleks nad väljakutsega silmitsi seistes on võimelised. Seetõttu tuleks teha otsused, mis on seotud kliimamuutusega ja selle mõjuga linnamudelile, hoonete kujundamisele ja liikuvusele koheselt,” sõnas Guallart.

Tulevase nutilinna hoonetes kasutatakse “sisemist ainevahetussüsteemi”, mis integreerib jätkusuutlikkuse edendamiseks energiatootmise, ringlusse võetud vee, toiduainete tootmise ja materjalide taaskasutuse. 

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.