Hollandis ehitatakse nüüdsest plastikjäätmetest teid

city-cars-road-traffic.jpg

Ilmselt ei tule enam kellelegi üllatusena, et ülemaailmse plastiku masstarbimise tõttu on keskkonda tabanud tõeline katastroof. Ainuüksi toodete pakendamise tõttu satub loodusesse aastas üle 141 miljoni tonni ühekordselt kasutatavat plastikut. Tagatipuks võivad plastikesemed laguneda tuhandeid aastaid.

Olukord on nukker, ent ponnistused käima lükata efektiivset taaskasutamis-elustiili on vaikselt vilja kandmas. Viies kokku kaks aktuaalset probleemi: keskkonnareostus ja suurenev teedevajadus, on hollandlased aktiivselt ette võtnud plastikteede loomise.

Plastikteede ehitamine sai alguse 2016. aastal, kui Zwolle nimelises väikelinnas valmis esimene katselõik. Tee ristsed tiheda liikluse all kestsid täpselt aasta aega ning trass ei ilmutanud vähimatki märki lagunemisest. Sellest innustunult rajati aasta hiljem esimene plastiktee ka jalgratastele, mille varju on peidetud vastupidavusinfot koguvad sensorid.

Plastikteel on asfaldi ees tohutult palju eeliseid: tegu on juba eelvalmistatud seguga, mis on asfaldist neli korda kergem, tugevam ja vastupidavam. Lisaks on garanteeritud ka ilmastikukindlus ning teed on peaaegu hooldusvabad. Tänu oma seest õõnsale struktuurile saab plastikteedega ruumi nutikalt ära kasutada, rajades alla näiteks veetorustikke või kaableid.

Seda kas asfalti päevad on loetud, näitab vaid tulevik. Plastiktee paigaldamisega on võimalik tutvuda SIIN!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.