Idufirma paneb 100 Ülemiste City kogukonna liiget 100 päevaks enda tervist häkkima

Mis oleks, kui sinu füüsiline ja vaimne vorm läheksid iga päevaga järjest paremaks? Kui sinu energiatase ning saavutusvõime annaksid silmad ette endast noorematele? Mis oleks, kui elaksid 20 või 30 aastat kauem terve ja aktiivsena?

Sellist tulevikku ehitab eelmisel aastal loodud tervisetehnoloogia idufirma Activate Health, kes piloteerib Ülemiste Citys uut nutitervise rakendust, mis võimaldab igal inimesel teadlikumalt oma tervist ja heaolu juhtida. Pilootprogrammi käigus asuvad 100 Ülemiste City vabatahtlikku 100 päeva jooksul oma füüsilist ja vaimset vormi täiustama.

Rääkisime Activate Health asutaja Siim Saare, tipptreener Karmen Reinpõldi ja Synlabi laboriarst Meeli Glükmanniga, mida uus terviserakendus endast kujutab.

Meie lugu sai alguse eelmisel kevadel esimese koroonalaine ajal, kui hakkasime ühe ajurünnaku käigus arutlema teemal, kuidas tõsta Eesti elanike tervena elatud aastate arvu,” sõnas Siim Saare. 

Eesti näitajad ei ole head

Tervena elatud aastate arv (ingl. k. healthspan) on maksimaalne eluiga, mil inimene elab täisväärtuslikult ilma ühegi kroonilise haiguseta. Viimaste Statistikaameti andmete järgi oleme selle numbriga Euroopa Liidus (EL) eelviimasel kohal. Eesti elanike keskmine tervena elatud aastate arv on 55,9, mis on 10 aastat lühem EL keskmisest. 

“Jõudsime järeldusele, et ainuke võimalus seda trendi muuta on luua inimestele paremad tööriistad oma füüsilise ja vaimse vormi isesesivaks juhtimiseks,” selgitas Saare. “Activate arendab just sellist digitaalset tervisejuhtimise “tööriistakasti”.

Mida Activate endast kujutab?

“Activate on digitaalne tervisejuhtimise rakendus, mis toob ühel platvormil kokku teaduspõhised terviseuuringud, uutmoodi digitaalsed treeningkavad ja ekspertide nõustamise,” ütles Saare. “Tegemist on nutikalt progresseeruva treeningsüsteemiga, mis võtab arvesse inimese bioloogilist baastaset ja eesmärke ning kohaneb tema elustiiliga seda liigselt segamata. See on mõeldud inimesele, kes tahab oma füüsilise ja vaimse vormi eest ise vastutada, aga soovib siiski aeg-ajalt spetsialistiga nõu pidada.” 

Uue platvormi testimiseks otsustati koostöös Tartu Ülikooli, Synlabi ja Ülemiste City-ga viia läbi pilootprogramm Activate100, kuhu registreerus kõigest mõne päevaga ligi 400 inimest.

“Pilootprogrammis osalejad läbivad 100-päevase mikronõustamise programmi Eesti juhtivate arstide ja treenerite juhendamisel, mis hõlmab liikumise, toitumise, une ja stressijuhtimise alaseid tegevusi. Tehes nendes valdkondades igapäevaselt väikeseid muudatusi, on võimalik õppida oma füüsilist ja vaimset vormi süsteemselt arendama,” rääkis programmi juhtivtreener Karmen Reinpõld.

Maailmas ainulaadne lähenemine

Activate arendab uut tüüpi mikronõustamise mudelit, kus treener suhtleb osalejaga jooksvalt läbi rakenduse. “Me usume, et see lähenemine leiab järgnevatel aastatel üha laiemat kasutust ja soovime siin olla suunanäitajad,” sõnas Saare.

“Lisaks sellele oleme koostöös Synlabi ja Tartu Ülikooli teadlastega välja töötanud uut tüüpi biomeetrilise terviseauditi, mis sisaldab lisaks vereanalüüsile, kehaanalüüsile ja koormustestile ka digitaalseid biomarkereid (nt liikumisaktiivsus, unekvaliteet, südametöö ja meeleolu),” rääkis Saare. 

“Kokku 40-st biomarkerist koosnev raport annab inimesele väga põhjaliku ülevaate tema tervislikust seisundist ja võimalikest riskikohtadest, ning toob välja arenguvõimalused. Iga täiskasvanu võiks vähemalt korra aastas sellise terviseauditi läbida,” lisas Activate’i laboripartneri Synlabi kliinilise laboridiagnostika valdkonna juht Meeli Glükmann.

Uued võimalused treeneritele ja tervisenõustajatele

Koroonapiirangute tõttu pidid paljud personaaltreenerid ja tervisenõustajad täielikult ümber kujundama oma senise tööpraktika. “Pidime kiiresti ümber orienteeruma kaugnõustamisele ning meil tekkis selge vajadus ka uutmoodi digitaalsete töövahendite järele,” selgitas  tipptreener Karmen Reinpõld. 

Nii pandi kokku ekspertidest koosnev tiim, kes läheneks probleemile terviklikult ja inimesekeskselt. Lisaks kogenud IT-spetsialistidele, kasutajakogemuse disaineritele ja andmeteadlastele on Activate meeskonnaga tänaseks liitunud juba 15 Eesti tipptreenerit, toitumisnõustajat, uneterapeuti ja psühholoogi.

“Erinevate kompetentside sidumine üheks tervikuks on olnud väga huvitav protsess, kuid samal ajal ka väljakutsete rohke. Näeme, et see loob täiesti uutmoodi väärtust nii kasutajale kui ka treeneritele endile,” rääkis Reinpõld. 

Võimalus avastada enda tegelik vaimne ja füüsiline potentsiaal

Meie organism on kõige keerulisem ja kallim “aparaat”, mis meil kunagi saab olema ning mida kasutame elu lõpuni. Ometi ei tule temaga kaasa kasutusjuhendit ning tavaliselt pöörame talle tähelepanu alles siis, kui midagi hakkab katki minema. 

“Sellise mõtteviisi tulemusena kulgeb keskmine inimene läbi elu kannatades pideva väsimuse, halva une, ülekaalu, kroonilise stressi ja kõikvõimalike muude hädade all,” nentis Glükmann. “Tihti ollakse sellega niivõrd harjunud, et inimese tegelik füüsiline ja vaimne potentsiaal jääb kasutamata. Activate programm võimaldab igal inimesel saada täpse ülevaate enda peamistest terviseriskidest ja arenguvõimalustest”.

Isiklik tugimeeskond nagu tipp-sportlastel

Kui vaatame tipp-sportlasi, siis reeglina on neil kõigil oma isiklik tugimeeskond (peatreener, abitreenerid, toitumisnõustajad, psühholoogid jne). 

“Miks ei võiks igal inimesel olla ligipääs sellisele tugimeeskonnale, kes aitaks igapäevaselt teha paremaid otsuseid oma tervise, sooritusvõime ja heaolu uuele tasemele viimiseks,” ütles Reinpõld. “Activate pilootprogrammi raames testimegi uut tüüpi nõustamismudelit, mis võimaldab erineva valdkonna eksperte klientidega lihtsamini kokku viia.”

Igaüks meist vastutab oma tervise eest ise

“Nii nagu päris elus, on ka meie pilootprogrammis peamine vastutus oma tervise juhtimisel antud just osalejale, sest see õpetab programmist saadud teadmisi ja oskusi efektiivsemalt igapäevaelus rakendama,” tõi Reinpõld välja. “Treeneri roll on suunav ja toetav, hõlmates teaduspõhiseid soovitusi liikumise, toitumise, une ja meeleolu igapäevaseks optimeerimiseks.”

“Programmi alguses ja lõpus läbivad kõik osalejad põhjaliku terviseauditi. Selle abil saab igaüks täpselt mõõta, milliseid muutusi ta on suutnud 100 päeva jooksul oma füüsilises ja vaimses vormis esile kutsuda. Nendest tulemustest saame rääkida juba suve teises pooles,” sõnas Saare. “Kui pilootprogramm õnnestub, teeme Activate platvormi sügisest kõigile kättesaadavaks.”

Activate on tervisejuhtimise rakendus, mis on arendatud koostöös Eesti arstide, teadlaste ja tervisenõustajatega. Activate aitab kasutajal viia oma füüsiline ja vaimne vorm uuele tasemele lähtudes tema enda bioloogilisest baastasemest ja eesmärkidest. 

Vaata lähemalt ja anna oma huvist teada: www.activate.ee

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.