Tuleviku linn

Iisraeli vetelpäästjad võtsid tehisintellekti randa appi

Foto: Shutterstock.

Palmachimi rahvuspargis Israelis kasutatakse tehisintellektil põhinevat vetelpäästesüsteemi Sightbit, mille eesmärk on ära hoida uppumised ning jälgida veepiire ja rannikualasid.

Sightbit on ülemaailmne arendusprojekt, mis edastab vetelpäästjatele reaalajas pildi ujujate asukohast ning andmed muutuva tuule, lainete ja ohtude kohta. Sightbiti on välja töötanud Negevis asuva Ben-Gurioni ülikooli (BGU) vilistlased.

Süsteem kasutab kaamerat, mis katab kindla ala ning edastab reaalajas info vetelpäästetornis olevatele ekraanidele. Ohu korral annab süsteem vetelpäästjatele märku helisignaaliga. 

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on maailmas igal aastal hinnanguliselt 320 000 uppumissurma. Uppumine on kogu maailmas kolmas tahtmatu surma põhjus, moodustades seitse protsenti kõigist vigastustega seotud surmajuhtumitest.

Sightbit võimaldab lisaks ohtude tuvastamisele jälgida ka teatud riskigruppe, nagu näiteks lapsed. See aitab vetelpäästjatel riski ennetada ja kasutada meetmeid, et ujujaid ei satuks ohtu.

Sightbiti meeskond on teatanud, et plaanib laieneda ning on juba teinud ettepanekuid, et nende tehisintellektil põhinevat vetelpäästesüsteemi võiks kasutada ka USA ja Euroopa randades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.