Tuleviku linn

Jaapanis ehitatakse Toyota autotehase asemele nutikas linn

Foto: Toyota Times.

Jaapanis alustati uue nutika linna väljatöötamist. Kõikide plaanide kohaselt hakkab seal elama 2000 elanikku ja teadlast, kes arendavad ja testivad uudseid tehnoloogialahendusi. 

Woven City nimeline linn rajatakse Jaapani autotootja Toyota kunagisse tehasesse Higashi-Fujisse, mis suleti mullu detsembris. Linna asupaik saab olema Fuji mäe jalamil, 96 kilomeetri kaugusel Tokyost.

Woven City

2020. aastal välja kuulutatud Woven Cityst saab väidete kohaselt inimkeskne elav labor, mis aitab luua paremat ühiskonda, kiirendades tehnoloogiaprotsessi ja erinevate nutikate teenuste arendamist.

Toyota eesmärk on võtta kasutusele uus tehnoloogia sellistes valdkondades nagu automatiseeritud juhtimine, robootika ja tehisintellekt. 

Woven City kodudes testitakse uut tehnoloogiat, näiteks anduripõhise tehisintellektiga töötavaid kodusiseseid roboteid, mis aitavad inimesi igapäevategemistes, nagu prügi välja viimine.

Nutikas Woven Citys jagunevad tänavad kolmeks: esimesel liiguvad isejuhtivad sõidukid, teisel jalakäijad ning kolmandal isikliku liikumisvahendiga inimesed. Neile lisandub maa-alune tee, mida kasutatakse kaupade veoks. 

Projekti eesmärk on rakendada võimalikult jätkusuutlikku eluviisi, mistõttu tohivad linna tänavatel liikuda vaid isejuhtivad heitgaasideta autod.

Esialgu hakkab linnas elama 360 elanikku, peamiselt eakamad inimesed, väikelastega pered ja teadlased. Woven City infrastruktuuri eesmärk on luua keskkond, kus potentsiaalsed sotsiaalprobleemid on lahendatud õigeaegselt. 

Projekti esimese etapi ehitamine algab sel aastal, kuid linna eeldatav valmimiskuupäev veel teada ei ole.

Projekt valmib Toyota ja Taani arhitektuuribüroo Bjarke Ingels Group-i koostööl, mis kujundas linna üldplaneeringu. Ehitised tehakse peamiselt puidust ja ehitatakse osaliselt robotite abil.

Disainilahendused võtavad inspiratsiooni Jaapani minevikust, hõlmates endas traditsioonilisi tisleritehnikaid ja riigi arhitektuurist tuntud klassikaliseid katuseid.

“Tahame olla linna parim ettevõte, mida kohaliku kogukonna inimesed armastavad ja kellele toetuvad. See on püüdlus, mida me kõik Toyotas jätkata tahame,” sõnas Toyota president Akio Toyoda.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.