Tuleviku linn

Kliimamuutuste uuring: iga kolmas inimene on valmis teise riiki kolima

Kliimakriis on pannud inimesed meelt avaldama, sest mure meie elukoha üle on suur.Foto: Shutterstock

Maailma Majandusfoorumi küsitlusest selgub, et enam kui seitse täiskasvanut kümnest eeldab, et kliimamuutuste tõttu kannatab järgmise kümne aasta jooksul nende piirkond tõsiste tagajärgede käes.

Peaaegu kolm viiendikku kõigist küsitletud täiskasvanutest (56 protsenti) arvab, et kliimamuutused on nende elupiirkondades juba tõsist mõju avaldanud, selgub uuest uuringust.

Rohkem kui seitse inimest kümnest (71 protsenti), sealhulgas enamik igas küsitletud riigis, eeldab, et kliimamuutus avaldab järgmise kümne aasta jooksul nende piirkonnas tõsist mõju. Kolmandik (35 protsenti) eeldab, et nad on 2047. aastaks kliimamuutuste tõttu oma kodudest ümber asunud, kirjutas Smart Cities World.

Maailma Majandusfoorum ja Ipsos viisid uuringu läbi 34 riigis elava 23 507 täiskasvanu seas. 

“Me oleme kliimakriisis. Uuringu tulemused kinnitavad, et inimesed üle maailma tunnevad juba täna kliimamuutuste mõjusid ja kardavad oma tuleviku pärast,” ütles Maailma Majandusfoorumi loodus- ja kliimakeskuse tegevdirektor ja juht Gim Huay Neo.

Euroopa väikeriigi elanikud on kõige murelikumad

Kümnes riigis ootab viiest vastanust vähemalt neli järgmisel kümnendil “väga tõsist” või “mõnevõrra tõsist” keskkonnamõju. Kõige rohkem olid mures Portugali (88 protsenti), Mehhiko, Ungari (mõlemad 86 protsenti), Türgi, Tšiili (85 protsenti), Lõuna-Korea, Hispaania (83 protsenti), Itaalia (81 protsenti), Prantsusmaa ja Rumeenia (80 protsenti) kodanikud. 

Neo sõnul puudutab kriis kõiki. “Peame tegema koostööd, et kohaneda kliimamuutustega ning samal ajal kiirendama ja laiendama oma tegevust tervema, rohelisema ja säästvama planeedi olemasolu nimel.”

Riigid, kus ootused tõsiste kliimamõjude suhtes järgmisel kümnendil olid madalaimad, olid Malaisia ​​(52 protsenti), Hiina (55 protsenti), Rootsi (56 protsenti), Tai (57 protsenti) ja Saudi Araabia (60 protsenti).

Keskmiselt ütles 34-s küsitletud riigis rohkem kui üks kolmest vastajast (35 protsenti), et on tõenäoline, et nemad või nende pered on järgmise 25 aasta jooksul kliimamuutuste tõttu kodudest välja tõrjutud. 

Riigid, kus kliimamuutused põhjustavad ümberasustamise, on suure tõenäosusega India (65 protsenti) ja Türgi (64 protsenti). Sama muret jagasid peaaegu pooled vastanutest Malaisias (49 protsenti), Brasiilias (49 protsenti), Hispaanias (46 protsenti) ja Lõuna-Aafrikas (45 protsenti).

Seevastu Rootsis (17 protsenti), Argentinas (21 protsenti), Hollandis (21 protsenti) ja Poolas (23 protsenti) arvas üsna vähe vastajaid, et kuni neljandikul elanikest tuleb ümber kolida. 

Ülemaailmselt ütles 43 protsenti alla 35-aastastest ja 37 protsenti 35–49-aastastest, et tõenäoliselt peavad nad järgmise 25 aasta jooksul kliimamuutuste tõttu kolima. 50–74-aastaste seas jagas samas muret vaid veerandik.

“Me vajame terviklikku ja süsteemset lähenemisviisi, mis kaasaks kõik sidusrühmad – valitsused, ettevõtted ja kodanikuühiskond –, et ühiselt leida lahendusi ja sellele kriisile tõhusalt reageerida,” sõnas Neo.

Uuring viidi läbi ajavahemikul 22. juulist 5. augustini Ipsose Global Advisori veebiküsitlusplatvormi kaudu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.