Tuleviku linn

Kolmas tiitel: maailma nutikamaks linnaks valiti järjekordselt Singapur

Foto: Shutterstock.

Iga aastaga pakuvad erinevad linnad üle kogu maailma meile üha rohkem uudseid ja põnevaid lahendusi. Sellest tulenevalt avaldab Institute for Management Development nimeline ärikool igal aastal nimekirja linnadest, kes on jäänud silma enda nutikusega.

Tänavuse edetabeli 1. kohalt leiab taaskord Singapuri, kes on sama tiitli pälvinud ka kaks eelnevat aastat. Aasia metropoli lähimad konkurendid Zürich ja Oslo. Esikümnesse pääsesid veel: Taipei City (4), Lausanne (5), Helsingi (6), Kopenhaagen (7), Genf (8), Auckland (9) ja Bilbao (10).

Nutikad linnad

Tänavuses uuringus toodi välja, et pandeemia ja digitaalse ümberkujunemise kiirenemine on vägagi tugevalt mõjutanud linnaelanike arusaama sellest, kuidas tehnoloogia aitab lahendada linnaga seonduvaid probleeme.

“Selle aasta leiud heidavad valgust tektoonilistele nihetele, mis on pandeemia tagajärjel häirinud logistilisi ahelaid ja organisatsioonilisi struktuure kogu maailmas,” rääkis IMD targa linna vaatluskeskuse president Bruno Lanvin.

Juulis küsitleti 118 eri linnas umbes 15 000 linnaelanikku. Neilt uuriti kuue erineva võtmepunkti kohta: tervis, ohutus, tegevused, töö, kool ja valitsemine. Väited, millega inimestel paluti nõustuda või mitte nõustuda, olid järgmised: “Taaskasutusteenused on rahuldavad”, “Avalik ohutus pole probleem” ja “Õhusaaste pole probleem”.

Uuringus tehti kindlaks, et ligipääs paremale õhukvaliteedile ja tervishoiuteenustele on muutunud sellistes tarkades linnades kogu maailmas pärast pandeemiat tunduvalt suuremaks prioriteediks. Siiski leitakse, et nutikate linnade juures on peamine murekoht juurdepääs taskukohasele eluasemele. 

Aruanne näitab ka, et kodanike mured näivad muutuvat, kui nende linnad muutuvad targemaks. Näiteks eluasemekulud kipuvad olema kõrgema positsiooniga linnades domineerivaks probleemiks, samas kui madalama positsiooniga linnad eelistavad rohkem tervishoiu ja ohutusega seotud küsimuste lahendamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.