Taaskord troonil: Singapur on teist aastat järjest maailma parim nutilinn

Foto:Shutterstock.

Tulevikulinnade võidujooksus käib tihe tehnoloogiline rebimine. Selle võitjaid pärjav Institute for Management Development (IMD) on juba teist aastat järjest andnud parima targa linna auhinna Singapurile.

Aasia metropoli lähimad konkurendid on Helsingi ja Zürich. Edetabeli koostamisel võetakse aluseks kodanike arusaam tehnoloogia mõjudest ning sellega kaasnevast elukvaliteedi paranemisest ning majanduslikust tõusust.

Pealinnad ei ole alati kõige nutikamad

Sel aastal võttis IMD arvesse ka seda, kui hästi on nutilinnad suutnud võidelda koroonaviirusega. Kriteerium jagati veel viieks võtmepunktiks: tervis, mobiilsus, tegevused, võimalused ning valitsemine. Instituudi sõnul on tervishoiukriis andnud ühenduvuse ning innovatsiooni perspektiivist hoopis uue vaatenurga.

Pingereas järgnesid esikümnes Auckland, Oslo, Kopenhaagen, Genf, Taipei, Amsterdam ning New York. Paljud Euroopa linnad langesid võrreldes eelmise aastaga, Praha kukkus näiteks 25. kohalt 44. koha peale.

Läbi viidud uuringu põhjal avastati aga põnev fakt: pealinnad ei pruugigi alati tulevikulahenduste loomisel eesrinnas olla. Hispaania näitel kvalifitseerus nutilinnade edetabelis Madridist kõrgemal kohal hoopis Bilbao ning Ühendkuningriigis Londoni asemel Birmingham.

Ameerika linnades toodi märkimisväärseimana välja Boston, kelle efektiivne linnahaldusoskus toodi eeskujuks paljudele teistele USA linnadele.

Iga linn läheneb targa linna temaatikale erinevalt

IMD esindajate sõnul erinevad kõikide pingereas olevate linnade meetodid, taristu ning lähenemine probleemidele kardinaalselt. Pariis keskendub näiteks liiklusummikute ennetamisele, Ramallahi linn aga avalikes kohtades Wi-Fi võrkude ülespanemisele.

Chicago Ameerika põhjaosas arendab tugevalt hüperühenduvust ning Abu Dhabi Lähis-Idas ökosõbralikkust. Birminghami peetakse ka üheks Suurbritannia kõige liikumissõbralikuks linnaks.

Suured hüpped toimuvad ka Aafrikas, näiteks Nairobis, kus inimesed on alati ja igakülgselt uuteks ja paremateks muutusteks meelestatud.

Erinevused tulevad sisse peamiselt majanduslikest, sotsiaalsetest ning poliitilistest põhjustest. Lähemalt saab pingereaga tutvuda siin.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.