Tuleviku linn

Kriisist räsitud Kreeka esimene tark linn on täis sensoreid ja juhita busse

Kreeka on Euroopas tuntud kui finantskriisis kõige rängemini pihta saanud riik, ent riigi esimene tark linn maalib eelarvamustest hoopis erineva pildi.

Τρίκαλα ehk Trikala on Kesk-Kreeka põllumajandusmaadel olev iidne linn, mille muundumine tuleviku elukeskkonnaks hakkas tegelikult juba 2004. Ent tegu polnud ühekordse projekti, vaid uut tüüpi juhtimisega, kus tehnoloogia ja teenustega püütakse linna elanike ja külastajate vajaduste järgi kohandada.

Juba kolm aastat tagasi hakkas inimesi linnas ringi sõidutama buss, millel polnud juhti. Erinevalt paljudest maailma suurlinnadest ei pandud liini linnaserva eraldatud territooriumile ega niisama edasi-tagasi pendeldama nagu Tallinnas. Selle asemel avati juhita bussiliin linna südames ringmarsruudil. Korraga teenindas reisijaid neli bussi, kaks tükki olid varus.

Kuigi isejuhtiva bussi projekt on nüüdseks kinni pandud, ei astutud sellega sammu tagasi. Bussiraja asemele ei toodud linna juurde autosid, vaid konverteeriti see rattateedeks.

Tarku tehnoloogialahendusi on rakendatud veel mujalgi: tänavavalgustus varustati sensoritega, mis paneb need tööle ainult siis, kui tänaval on reaalselt jalakäijaid. Linn säästab pärast seda valgustuselt 70% varasemast eelarvest.

Turistidele on linna eri kohtadesse külvatud Bluetooth majakaid, mis rakendavad Google’i füüsilise veebi tehnoloogiat: kui telefonis vastava loa annad, hakkab see märku andma, kui mõne punkti juurde satud.

Kõige rohkem on inimeste sõnul aga linnaelu parandanud lihtne e-teenus: kaebuse esitamine. Guardiani teatel on tänavu esitatud selle kaudu ligi 4000 teadet või kaebust, neist kümnendik läbi vastava nutitelefoni äpi.

See on Kreeka linnas asjaajamist väga palju kiiremaks teinud: varem menetleti kodanike päringuid kuu aega, nüüd kaheksa päeva. Lisaks on kogu protsess läbipaistvam.

Märksõnad: ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.