Kuhu suunas liiguvad nutikad linnad järgmise kuue aasta jooksul?

Foto: Shutterstock.

Nutika linna paljude komponentide hulka kuuluvad ka digitaliseerimine ning aina laienev ja arenev võrgustumine.

Uuest uuringust selgub, et võrgustumise ja üha rohkemate IT-lahenduste kasutuselevõtu tõttu muutuvad linnad küberrünnakute suhtes haavatavamaks. Ka politseiametnike töö on nutika linnatehnoloogia arenedes hoopis teistsugune, kui seda senini oleme harjunud nägema.

Teadus- ja uurimistöödega tegeleva Ameerika ettevõtte IDC (International Data Group) hiljuti avaldatud aruandes ennustavad eksperdid, kuidas ja mis suunas nutikas linnatehnoloogia järgmise kuue aasta jooksul liigub.

Mida ennustatakse?

  • 45% kogukondadest läheb 2021. aastaks üle hübriidtööjõule, kasutades pilvepõhiseid rakendusi, digitaalseid koostöövahendeid ja mobiilsidetehnoloogiaid
  • 40% politseiasutustest kasutab 2022. aastaks kogukonna turvalisuse tagamiseks digitaalsete vahendite abi, näiteks reaalajas video voogedastust 
  • Nutikate linnade ja kogukondade kulutused on 2024. aastaks üle 165 miljardi euro
  • 30% linnadest kasutab 2025. aastaks infrastruktuuri ja digitaalsete teenuste kaughalduse parandamiseks automaatikat, internetiühendust ja tehisintellekti
  • 20% kohaliku omavalitsuse seadmetest saab 2021. aastal paha- ja lunavara rünnakutes kahjustada IoT (Internet of things) ökosüsteemi haavatavuste tõttu

Küberturvalisus ja IoT

Lühend IoT ei pruugi kõigile tuttav olla. Lihtsalt öeldes kirjeldab loT füüsiliste objektide võrku, mis koosneb anduritest, tarkvarast ja muudest tehnoloogiatest, et vahetada andmeid teiste seadmete ja süsteemidega interneti kaudu.

Just neid loT-andureid kasutavad paljud nutikad linnad, et näiteks jälgida liiklust, teha videovalvet ning reguleerida elektri- ja veevõrkusid. IDC prognooside kohaselt satuvad linnade loT-võrgud 2021. aastal lunavararünnaku alla. 

Aruande autorid soovitavad rünnakute riski vähendamiseks kohalikel omavalitsustel kasutada tehisintellekti ja masinõppe võimalusi ning alustada juba praegu vastupidavate plaanide väljatöötamist, enne kui on hilja.

Uued meetodid kuritegevuse vastu võitlemiseks

Prognooside kohaselt muutub ka tavapärane politseitöö. IDC usub, et linnad ja politseijaoskonnad võtavad juhtumite lahendamiseks kasutusele eritehnoloogia. Ligi 80% juhtumitest (näiteks madalama taseme kuritegevus, alaealiste kuritegevus, kodutus jne) lahendatakse tehnoloogia abil. 

Selleks peavad linnad looma baasteadmised olemasolevatest kaug- ja virtuaalvalikutest, mida saaks hädaolukordades kasutada. Lisaks võrguühenduse võimalused, mis on vajalikud linnas ja maal töötamiseks. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.