Tuleviku linn

Kuidas Londonis suure õhusaastega koolide juures õpilaste tervist kaitstakse?

Foto: Shutterstock.

Londonis võetakse 200 kooli poolt kasutusele meetmed õpilaste õhusaaste eest kaitsmiseks. Esialgu hõlmas linnapea Sadiq Khani plaan 50 kooli, mis asuvad kõige suurema saastega piirkondades.

Plaani kohaselt kontrolliti 50 kooli juures õhukvaliteeti ning tehti seejärel rida soovitusi, kuidas õpilasi kaitsta. Programmi raames anti välja 1 miljoni naela suurune fond, millest jagati igale koolile 10 000 naelane starditoetus. Samuti võivad toetust taotleda kõik koolid, mis asuvad seaduslikust normist suurema õhusaastega piirkonnas.

Kui algul osalesid programmis koolid 23 erinevast linnaosast, siis nüüd on initsiatiivi laiendatud Newhami, Islingtoni, Southwarki, Westminsteri ja Brenti koole hõlmama. Newhami volikogu laiendab pikaajalisi õhukvaliteedi kontrolle kõikide põhi- ja keskkoolideni.

Juba tehtud õhusaaste mõõtmiste põhjal on antud koolidele ja õpilastele hulk soovitusi saastatud õhu mõjude vähendamiseks.

  • Koolide sissepääsude ja mängimisalade tiheda liiklusega teedest eemale viimine;
  • koha peal töötavate mootorite keelamine, eriti kui vanemad lapsi kooli toovad;
  • boileritest, köökidest ja teistest allikatest tulevate heitgaaside vähendamine;
  • kohalike teede muutmine, sealhulgas teede parem planeerimine ja enim saastavate sõidukite ligipääsu keelamine koolide ümber;
  • roheluse (nn tõkkepõõsaste) lisamine mänguväljakute ja tiheda liiklusega teede äärde;
  • õpilastel mööda vähem saastatud teid kooli jala ja rattaga käimise julgustamine.

Saastatud õhk on otseselt surmav nii lastele kui ka täiskasvanutele

Inglismaa terviseameti (Public Health England) andmetel on Newhami surmajuhtumite protsent õhusaaste tõttu üks kõrgemaid – igast 100st surmast 7 on seotud saastatud õhuga.

“Londoni mürgine õhk kahjustab otseselt meie laste tervist,” sõnas Khan. “Koostöös Newhami-suguste linnaosadega oleme otsustanud teha kõik endast oleneva, et neid kaitsta ja tagada, et tulevased põlvkonnad hingaksid puhtamat ja tervislikumat õhku.”

Newhami meeri Rokhsana Fiazi sõnul on Newhamis üks riigi nooremaid elanikkondi, kes hingavad halva kvaliteediga õhku. “Meil on ka kõige enam astmaga seotud seisundite tõttu haiglasse saadetud lapsi. Seetõttu on äärmiselt kriitiline, et töötame koos meie ja eriti meie laste elusid ohustava õhusaaste vastu.”

Lisaks õhusaaste kõige halvemate tagajärgede ennetamiseks rahastab Newham ka projekti, mille eesmärgiks on järgnevate kuude ja aastate jooksul kohalikku keskkonda puhastada aidata ja kliimamuutusega võidelda.

Loe lisaks: Tuleviku linn töös: Londonis kannavad õpilased koolikottides õhusaastet mõõtvaid andureid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.