Kuidas muuta linn “ilmastikukindlaks”?

Kuidas võiks nutistu aidata lumetormi ajal?Foto: Shutterstock

Kuigi Eestis elame ekstreemsete ilmastikutingimuste mõttes üsna mõnusas kohas, tuleb kliimamuutuste tõttu üha enam ka meil ette äärmuslikku kuumust, torme, üleujutusi jne. Nutikatele linnadele omased ühendatud tehnoloogiad aitavad tulevikku muuta n-ö ilmastikukindlamaks, vahendas Smart City.

Äärmuslikud ilmastikunähtused on kliimamuutuste süvenedes kasvav oht. Ainuüksi 2021. aastal leidis aset 20 looduskatastroofi, mille kahjud ulatusid miljardi euroni. Kuidagi tuleb end nende õnnetuste eest kaitsta ning üks paremaid saadaolevaid vahendeid selleks on nutikas taristu.

Toome teieni viis viisi, kuidas nutikad linnad aitavad äärmuslikele ilmaoludele vastu panna.

1. Varajase hoiatuse andmine

Öeldakse, et õnnetus ei hüüa tulles – aga mis siis, kui hüüaks? Ekstreemsetele ilmastikuoludele reageerimisel on üks olulisemaid osi sellest varakult teada saamine. Nutistu (IoT ehk asjade internet) andurid suudavad tuvastada varajasi hoiatusmärke enne katastroofi toimumist, teavitades kodanikke ja kriisimeeskondi, et anda neile rohkem aega reageerimiseks. Nii kohalikud omavalitsused kui ka elanikud saavad siis ette valmistuda ja kahjusid minimeerida, kui ilm tõesti kehvaks kisub.

Näiteks USA sisejulgeolekuministeerium on juba alustanud nutistu andureid kasutavate metsatulekahju tuvastamise süsteemide testimist. See tähendab, et ühendatud seadmed jälgivad õhus lenduvaid kemikaale, temperatuuri, niiskust ja muid tegureid, et hoiatada inimesi, kui tingimused on metsatulekahju tekkeks sobivad. Tänu sellele jõuavad tuletõrjebrigaadid aegsasti valmistuda ning ohtlikes piirkondades olevad inimesed turvaliselt evakueeruda.

2. Kriisireageerimise juhtimine

Pärast varajaste hoiatuste saatmist aitavad targad linnad päästetöid juhtida, andes töötajatele teada, mida teha ja kuhu minna. Näiteks suudavad ühendatud liiklussüsteemid tuvastada võimalikke probleeme sõiduteedega ning arvutada kiireima ja ohutuma marsruudi kohale jõudmiseks. Nutikad võrgud saavad teavitada elektriettevõtteid kohalikest katkestustest ja juhatada nad probleemi allikani.

Mõned linnad on seadistanud ka GPS-jälgimissüsteemid, et pakkuda reaalajas ülevaadet päästesõidukite (või lumetormi ajal näiteks lumesaha) asukohast. Nii saab tagada, et sõidukid jõuaksid sinna, kus neid vajatakse, ning suudaksid reageerida ootamatutele muudatustele. Kui sellised andmed on avalikult kättesaadavad, näevad ka abi vajavad kodanikud päästesõidukite asukohta.

3. Elektrivõrkude töös hoidmine

Sõltumata sellest, milline olukord linnas valitseb, on oluline tagada, et kõigil oleks elekter. Nutikad võrgud saavad nõudluse muutudes kohandada elektrienergia tarnimist reaalajas, hoides asjad töökorras hoolimata ilmastikust tingitud häiretest. Katkestuse korral saab siis töötajaid optimaalsemalt suunata, et probleemid kiiresti lahendada.

Kui elektrisüsteem on usaldusväärne, saavad linnaelanikud end ka lumetormi või karmi tuulega tunda nii turvaliselt kui võimalik.

4. Olukorral silma peal hoidmine

Äärmuslikud ilmastikunähtused võivad olla ettearvamatud, kuid nutikate linnade reaalajas jälgimise tehnoloogiad aitavad päästeteenistustel mistahes olukorra arengul silma peal hoida. Kui midagi muutub, saab sellega jooksvalt kohaneda.

Näiteks kulupõlengu korral võimaldavad õhukvaliteedi andurid vaadata saastetaset konkreetsetes kohtades, mitte ainult üldpilti tervest piirkonnast. Tänu üksikasjalikele andmetele saab kindlaks teha, kuidas põlengusuits läbi linna liigub, ja selle põhjal otsustada, kus kandis tasuks toas püsida ja kus võib ohutult välja minna. Ükskõik kas olukord halveneb või laheneb oodatust varem, teavad inimesed, kuidas toimida.

5. Võimalus tulevasteks täiendusteks

Nutikate linnade eelised äärmuslike ilmastikuolude korral ei lõpe tormi endaga. Mida rohkem ekstreemseid ilmaolusid ette tuleb, seda rohkem IoT-seadmed nende kohta andmeid koguvad. Tänu sellistele andmetele on võimalik kriisireageerimine pulkadeks võtta ning edaspidi veel optimaalsemalt toimetada. Tagasisidest on kasu nii poliitikutele kui päästeteenistustele.

Näiteks võib liiklusandmetest välja lugeda, kus tekivad ummikud, ning selle teadmise põhjal töötada välja paremaid evakuatsioonimarsruute. Kui ühes piirkonnas tuleb katkestusi ette korduvalt, on ilmselt sinna vaja vastupidavamat taristut. Lühidalt näitavad nutistu andmed, mis töötab ja mis mitte, aidates linnadel veelgi areneda.

Nutikas linn on turvaline linn

Täiuslikus maailmas ei peaks me kunagi äärmuslike ilmastikuolude pärast muretsema. Kahjuks pole kliimamuutustest lähitulevikus pääsu. Nutikas linnatehnoloogia ei hoia tormi ära, kuid võib aidata lööki pehmendada. Mida rohkem kohti seda tehnoloogiat omaks võtavad, seda leebemalt loodusõnnetused tulevikus mööduvad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.