Kuidas töötab Londoni unikaalne liiklusjuhtimise süsteem?

splitshire-london-collection-4826.jpg

Londoni linnapea Sadiq Khan on võtnud nõuks välja töötada strateegia nimega “Vision Zero”, mille alusel soovitakse hiljemalt 2041. aastaks kõik surmad ning tõsisemad vigastused Londoni tänavatelt elimineerida.

Juba praegu toimiva süsteemi nimeks on Surface Intelligent Transport Systems (SITS) ning see koosneb üle linna jaotatud tuhandetest anduritest, anonüümsest mobiilandmestikust, ühistranspordist, ilmateatest ning teetöödega seotud informatsioonist.

Kogu liiklust jälgib ulatuslik kaamerate ning andurite võrgustik, mida kontrollivad liikluskeskuse operaatorid. Nende ülesandeks on hinnata sõiduteedel toimuvat ning avastada ja informeerida autojuhte potentsiaalsetest ohtudest. Viimaste hulka kuuluvad näiteks augud, lahtised kanalisatsioonikaevud ning teede peal olevad inimesed.

Kaamerad on kusjuures nii võimsad, et suudavad väga detailselt sõidukitesse sisse suumida ning tuvastada juhtimisväliseid tegevusi, kiirust ning käitumist. Sellest tulenevalt hinnatakse ümber ka näiteks kiirusepiiranguid.

Operaatorid on jagatud erinevatesse gruppidesse, alates tavalisest järelvalvest kuni kiirreageerimisüksuseni, kes teavitavad ja suunavad liiklust ekstreemsetes olukordades.

Londoni sõiduautod naudivad hetkel justkui ajapikendust, sest 2041. aastaks soovitakse suunata 80% kõikidest pealinnasisestest sõitudest kas ühistranspordi või jalgratta ning jalakäimise peale, Hetkel on see protsendimäär 63%.

Kuigi linna 5500 kaamerat on keskusele abiks igal tänavanurgal, on operaatorite suurimaks sõbraks hoopis linna bussijuhid. Kuna tegu on peaaegu ainsate juhtidega, kes peavad ajagraafikust kinni pidama, annab see väga hea ülevaate kui midagi nende igapäevarutiini takistab.

Päeval suunatakse näiteks kõik ressursid jalgratturite ja jalakäiate peale, ent öösel tehakse elu võimalikult mugavaks autojuhtidele.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.