Läbipaistvad päikesepaneelid võiksid pilvelõhkujad elektrit tootma panna

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Michigan State University.

Michigani Ülikooli teadlased on arendanud valmis täiesti läbipaistvad päikesepaneelid, mida on tulevikus võimalik kasutada väga mitmetes erinevates valdkondades, vahendab Arch2o.

Selliseid paneele on üritatud valmistada varemgi, kuid tulemused on olnud kehvad ja halva kvaliteediga. Michigani Ülikooli meeskond keskendus eeskätt läbipaistvusele, kasutades tehnoloogiat, mis suudab koguda päikeseenergiat ilma valguse läbilaskvust häirimata.

Lahendus töötab tänu orgaanilistele molekulidele, mis neelavad inimsilmale nähtamatuks jäävaid valguse lainepikkusi – näiteks infrapuna- ja ultraviolettvalgus.

Tüüpiliste päikesepaneelide energiaefektiivsus jääb ühe projekti kallal töötanud teadlase sõnul 15-18% juurde, samas kui läbipaistvate paneelide puhul on efektiivsus umbes 5% juures.

Hetkel käibki töö läbipaistvate paneelide efektiivsuse tõstmiseks, kuna valdkondi sellise nutika lahenduse kasutamiseks on palju.

Üks kasutusala läbipaistvate päikesepaneelide jaoks on näiteks kõrgete hoonete fassaadid, mis moodustavad tihtipeale pindalalt lõviosa ja oleksid seega suurepärased päikeseenergia kogumiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.