Lahtis võeti kasutusele äpp, mis premeerib CO2 jalajälje vähendajaid virtuaalmüntidega

Lahti.Foto: Pixabay

Soome linnas Lahtis saab tasuta mobiilirakendusega CitiCap jälgida enda transpordikasutamise harjumusi ja saada liikuvusest tekkiva heitkoguse vähendamisel preemiaks virtuaalseid münte.

Eesmärk vähendada CO2 kogust

Lahtis on võetud eesmärgiks vähendada süsinikdioksiidi heitkoguseid 2030. aastaks 70% võrreldes 1990. aasta tasemega.

Ühe meetmena on linnas on kehtestatud isikliku süsinikdioksiidi heitkogustega kauplemise süsteem (PCT), mis aitab vähendada transpordist tulenevat heidet ning soodustada üleminekut jätkusuutlike liikumisvõimaluste kasutamisele.

Preemiaks virtuaalsed mündid

Iga linnaelanik saab alla laadida tasuta mobiilirakenduse CitiCap, mis jälgib kasutatud transpordivahendeid automaatselt. Kui äpp tuvastab, et autosõidud on asendatud jalgsi või jalgrattal liikumisega, jagatakse kasutajale automaatselt preemiaks virtuaalseid münte.

Saadud virtuaalraha on võimalik kasutada näiteks kohalike liinide bussipiletite või veekeskuse sissepääsu lunastamiseks. Samuti linnaembleemidega kottide, helkurite või teiste taoliste meenete ostmiseks.

„Lahti CitiCapi rakendus premeerib inimesi, kui liikuvuse süsinikdioksiidi heitkogused on madalad,“ ütles Lahti linna säästva liikuvuse projektijuht Anna Huttunen.

Äpist saab jälgida, kuidas mõjutab harjumuste muutmine heitkoguseid

CitiCapi rakendusest saavad kasutajad näha transpordist tulenevat isikliku süsinikujalajälje suurust ja kuidas mõjutab jalajälge harjumuste muutmine.

Lisaks süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamisele on CitiCapi projekti eesmärk liikuvuse kohta digitaalsete andmete kogumine ja kättesaadavaks tegemine. Andmete põhjal loodetakse Lahtis arendada uusi transporditeenuseid.

Eesmärk muuta linnaliiklus jätkusuutlikumaks

Lahti linnapea Jyrki Myllyvirta selgitas, et Lahtis on võetud eesmärgiks pöörata paaril järgmisel aastal suurt rõhku linnaliikluse jätkusuutlikumaks muutmisele. “Soovime leida viise, kuidas meelitada rohkem inimesi jalutama, jalgrattaga sõitma ja ühistransporti kasutama,” ütles ta.

CitiCap ja selle kaudu jagatavad preemiapunktid loodetakse olevat hea stiimul, mis motiveerib inimesi osalema CO2 jalajälje vähendamisel ja seeläbi kliimamuutuste leevendamisel.

Rakendust on testitud juba üle aasta aja

Rakendust on juba pisut enam kui aasta jagu testinud valitud arv kasutajaid. Lahti linnavalitsusest saadud info kohaselt saadi koroonaviiruskriisi haripunktis CitiCapist väärtuslikku teavet liikumisharjumuste muutuste kohta.

Näiteks vähenes autoliiklus Lahtis kriisi ajal umbes kolmandiku võrra ja ühistranspordi kasutajate arv vähenes peaaegu 80%.

CitiCapi mobiilirakendus on Soomes saadaval teenustes Google Play ja App Store ning selle kasutamine on vabatahtlik. Lahti linnapea sõnul kestab eksperiment vähemalt 2020. aasta lõpuni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.