Lätlased võtsid prügi sorteerimiseks appi tehisintellekti

Foto: Peruza.

Lätis tutvustati hiljuti uut prügikäitluse lahendust, mis kasutab erinevate pakendite eraldamiseks tehisintellekti. Prototüüp on arendatud tööstusprotsesside projekteerimise ja seadmete arendamisega tegeleva firma Peruza ning tehnoloogiafirma Dotsi koostöös.

Tuvastab pakendi hoolimata selle seisukorrast

Erinevalt teistest sarnastest süsteemidest ei lähtu lätlaste seadeldis pakendi liigi määramisel triipkoodist. “Seniste seadmete probleemiks on asjaolu, et need suudavad koguda ainult üksikuid pakendiliike,” ütles Robert Dlohi, Peruza tegevjuht.

Peruza seadmes kasutatav tehisintellekt suudab materjali järgi tuvastada erinevaid joogipakendeid, näiteks 0,5- ja 1,5-liitriseid plastpudeleid, alumiiniumpurke, Tetra Pak pakendeid, klaaspudeleid ja purke ning muudki. “Lisaks sellele oleme ette näinud situatsioone, kus süsteem ei pruugi pakendit tuvastada. Seetõttu oleme loonud eraldi kogumiskasti sorteerimata prahi jaoks,” lisas ta.

Erinevate pakendite tuvastamiseks kasutab seadeldis tehisintellekti, masinõpet, süvaõpet ja computer vision tarkvara. Sedasi peaks süsteem suutma tuvastada pakendi hoolimata sellest, kas seda on muljutud või lõhutud või kas sel triipkood alles on.´

Tulevikus on ettevõttel plaanis arendada süsteem, mis suudab tuvastada klaaspakendid klaasist, mida saab taaskasutada. Samuti plaanitakse seadmele lisada spektraalanalüüsi võimekus, et tuvastada suure tihedusega polüetüleene (HDPE) ja eraldada neid ülejäänud polümeeridest ja teistest materjalidest, nagu näiteks metallist,.

Tulevik nõuab suuri muutusi

Peruza andmetel on tänaseks 10 Euroopa riiki viinud ellu pandiga pakendite tagastuse süsteemi. Firma peab pandiskeeme heaks viisiks inimesi prahi kogumisest huvituma panna, aidates seeläbi liikmesriikidel Euroopa Liidu taaskasutuse eesmärkideni jõuda. Hetkel on ELi siht, et aastaks 2030 on kõik plastpakendid taaskasutatavad.

PlasticsEurope’i poolt 2014. aasta läbi viidud uuring näitas, et Euroopa toodab 25 miljonit tonni plastprügi aastas, millest vaid 30% on taaskasutatav, 39% läheb põletamisele ja 31% prügilatesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.