Tuleviku linn

Londoni politsei kavatseb hakata kuritegevust ohjama näotuvastuskaameratega

Londoni politsei hakkab kuritegevust ohjama linna paigutatavate näotuvastuskaamerate abil (Foto: Pixabay)

Londoni politsei teatas, et plaanib hakata kuritegevust kontolli all hoidma tänavaile paigaldatavate näotuvastuskaamerate abiga. Linnas ringi liikuvad inimesed peavad seega valmis olema, et neil hoiavad silma peal live-kaamerad. Kui tehisintellekt tuvastab kellegi sarnasuse andmebaasis oleva kurijategijaga, on politseil õigus kahtlane kodanik kontrollimiseks kinni pidada.

Kaamerad pannakse potentsiaalselt ohtlikesse kohtadesse

The New York Times vahendab, et London on viimastel aastatel pidanud silmitsi seisma terrorirünnakute ja kuritegevuse hulga kasvuga. Statistika kohaselt oli noarünnakute arv Inglismaal ja Walesis eelmise aasta esimesel üheksal kuul suurem kui eales varem.

Londoni Metropolitani politsei teatas, et kaamerad kavatsetakse esialgu paigutada neisse kohtadesse, kus statistikale toetudes toimub enim näiteks pussitamisi, kallaletunge ja vägistamisi. Kaamerad plaanitakse tähistada ja ja jälgitavate alade läheduses liiguvad vähemalt alguses politseinikud, kes jagavad näotuvastussüsteemi tutvustavaid lendlehti. Praegu on teada antud, et esmalt pannakse näotuvastuskaamerad üles näiteks West Endi linnaosasse ja ka Westfieldi kaubanduskeskusesse.

Projekti esimese etapis hakkavad kaamerad töötama iga päev 5-6 tundi. Selle aja kestel filmib süsteem mööduvate inimeste nägusid ja võrdleb neid politsei andmebaasides olevate tagaotsitavate kurjategiajte piltidega. Politsei esindajad kinnitavad, et kaamerad suudavad tööd teha 70% täpsusega ja valetuvastusi esineb vaid ühel juhul tuhandest.

Kodanikühendused on plaani vastu

Iseseisvad uurimisasutused ja kodanikuühendused on korrakaitsjate plaani vastu protestinud öeldes, et näotuvastussüsteem ei ole tegelikult hoopiski nii täpne, nagu väidetakse. “Planeeritav näotuvastussüsteem annab riigile enneolematult suure võimaluse jälgida keda iganes ning seab inimeste privaatsuse suurde ohtu,” arvab Kodanikuvabaduse nõukogu direktor Claire Collier.

Kodanikuühendused on märkinud ka, et kasutatav tarkvara on õpetatud tuvastama eelkõige valge rassi esindajate nägusid, seega võib teistesse rassidesse kuuluvate inimeste tuvastamisel esinev veaprotsent olla lubatust sootuks suurem.

Innovatiivsed lahendused aitavad tagada turvalisuse

Londoni politsei on aga veendunud, et näotuvastuskaamerad aitavad kuritegevuse kasvu ohjeldada ning tulevikus plaanitakse neid aina rohkem kasutada. “Moodsa politseinikuna olen seda meelt, et ühiskonna turvalisuse tagamiseks peab politsei aina enam võtma kasutusele uusi lahendusi,” lausub Londoni politsei asejuht Nick Ephgrave.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.